Apple tester forskellige prototyper af iPhone 5

Apple er angiveligt i fuld gang med at teste forskellige modeller til iPhone 5.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har tilsyneladende ikke besluttet sig endeligt for, hvordan den næste iPhone skal se ud.

Det rygtes nu, at selskabet er i gang med at teste flere forskellige prototyper af den kommende iPhone, hvoraf to har en større og bedre skærm.

Ifølge Websitet 9to5Mac har to af disse prototyper en skærm på lige knap fire tommer med en højere opløsning.

Apple har ifølge 9to5Mac "nogle få" prototyper af den næste generation af iPhone "rundt omkring" i sit hovedkvarter, der alle hver især er låst inde i en tyk ydre skal for at forklæde det fysiske design, så det ikke afsløres overfor medarbejdere, der ikke er godkendte til at have denne viden.

Retina-skærm

9to5Mac beskriver to af disse prototyper:

Det drejer sig om iPhone 5,1 og iPhone 5,2 med kodenavnene N41AP og N42AP.

Begge har en stor skærm, der helt nøjagtigt måler 3,999 tommer diagonalt.

Retina-skærmens opløsning vil stige fra 640 gange 940 pixel til i stedet 640 gange 1136 pixel, så den får altså 176 pixel ekstra i højden.

Skærmens bredde på nøjagtigt 1,9632 tommer er ifølge 9to5Mac uændret, mens dens højde øges til 3,484 tommer.

Apple tester angiveligt også iOS 6 med udgaver, der er designet særligt til at udnytte den nye skærmopløsning på den kommende generation af iPhone.

Disse udgaver har ifølge 9to5Mac en ekstra række ikoner, der er blevet plads til på grund af skærmens større højde, samt "udvidede brugergrænseflader i applikationerne, der giver plads til mere indhold."

De to prototyper har også en hjem-knap og en mindre dock connector, som Apple planlægger at implementere i alle sine iOS-enheder på længere sigt.

Den nye connector er smallere end den aktuelle version og ligger ifølge 9to5Mac størrelsesmæssigt mellem en micro-USB- og en mini-USB-port.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job