Tilbage til sorte tal i EET Nordic

Distributøren af IT-komponenter, EET Nordic, fik vendt millionunderskud til sorte tal på bundlinjen hjulpet på vej af færre varelagre og nedskæringer. Virksomheden går fremtiden i møde befriet for gammel gæld, og ifølge direktøren bærer satsningen på Sydeuropa frugt.

Færre mennesker møder på arbejde hos distributøren EET Nordic, varelagre er lukket og arbejdsgange effektiviseret.

På den måde sparede selskabet i sit seneste regnskabsår knap 11 millioner kroner i omkostninger, hvilket ifølge administrerende direktør, John Skovbro Thomas, var det vigtigste skridt mod overskud.

- Vi har arbejdet meget med, hvordan vi kan klare hele industriens dilemma med faldende priser og lavere indtjening trods samme antal solgte enheder. Det stiller krav om, at vi skal være mere effektive, og det er en væsentlig årsag til, vi forbedrer resultatet, siger direktøren.

Skåret i antal ansatte

Selskabet har lukket varelagre i flere europæiske lande, så der kun er tre tilbage i Danmark, Norge og Spanien, hvilket har givet omkostninger på medarbejdere et hak ned.

Alt i alt fik EET Nordic et overskud på bundlinjen på 1,2 millioner kroner, selvom omsætningen faldt over 200 millioner kroner til 711 millioner.

Inden regnskabsåret 2002/2003 begyndte forrige juni fyrede EET Nordic folk. Dengang i sine selskaber i Norden hvor cirka fyrre mennesker mistede jobbet.

Sydeuropæiske frø blomstrer

De røg ud til fordel for en satsning på sydeuropæiske markeder, hvor der siden er ansat nye. En satsning som ifølge John Skovbro Thomas, der i dag står i spidsen for 155 medarbejdere, gav bonus.

EET Nordic A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/20032001/2002
Omsætning710,9914,1
Resultat af primær drift (EBIT)5,91,3
Resultat før skat -7,6-18,2
Resultat1,2-22,2
Egenkapital-54,9-242,4
Antal ansatte160176
- De frø vi har sået uden for Norden blomstrer faktisk i øjeblikket, og alle de ikke nordiske selskaber giver overskud, siger han og tilføjer, at især Holland, Spanien og Italien er givtige markeder for selskabet.

Blandt andet derfor regner han med, at sidste regnskabsårs mere positive takter fortsætter, hvilket de første fem måneder af det nye år ifølge direktøren allerede tyder på.

Befriet for tre-cifret milliongæld

Samtidig har selskabet, som gennem en årrække har været voldsomt gældsplaget, trukket rundt på en negativ egenkapital på et trecifret millionbeløb. De tal er der pyntet væsentligt på.

En anseelig del af gældsposten stammer fra investeringsfonden CVC Capital Partners køb af halvdelen af virksomheden. EET blev betalt med et millionlån, og samtidig afskrev selskabet goodwill fra købet med det samme.

Gælden har betydet store renteudgifter for selskabet. Men CVC har siden vinket farvel til sit tilgodehavende på 162 millioner kroner og EET's bankforbindelse, Nordea, har taget ansvaret for et lån på 70 millioner kroner.

Det sparer til næste år EET for renter svarende til otte millioner kroner og i seneste regnskab lød rentebesparelsen på fem millioner kroner.

Nu kan der snakkes forretning

- Vi har brugt relativt meget energi på at forklare situationen, for at skabe sikkerhed for leverandører og kunder. Men det der har distraheret er fjernet og nu kan vi snakke ren forretning, fordi spørgsmålstegnene er eliminiret, siger John Skovbro Thomas.

I 2002/2003 viste egenkapitalen dog stadig et minus på 55 millioner kroner. Selskabet havde finansielle omkostninger på 16 millioner kroner.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datacenter Infrastruktur og Compute i Karup, Aalborg eller København

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S