Nye undersøgelser åbnes i CSC-sag om fusk

I en omfattende sag om regnskabssvindel hos CSC er engelske myndigheder nu kommet på banen samtidig med at det amerikanske børstilsyn udvider sin undersøgelse.

Artikel top billede

Regnskabsskandalen hos it-giganten CSC, der begyndte i Danmark, er nu nået til England, hvor selskabet i forvejen kæmper med et fejlslagent EPJ-system i sundhedsvæsenet til omkring ni milliarder kroner.

Ifølge Computerworld UK er Her Majesty's Revenue and Customs (HMRC) nu gået ind i sagen.

Skandalen havde sit udspring i danske datterselskaber, flere ansatte er blevet fyret og kaldt "afsporede," mens selskabets topchefer har måtte iværksætte interne undersøgelser og etiske programmer, mens det amerikanske børstilsyn iværksatte en undersøgelse.  

I alt der blevet jongleret med regnskabstal for et beløb svarende til en lille halv milliard kroner.

Som følge af sammen har flere aktionærer lagt sag an mod selskabet.
 
Børstilsyn udvider undersøgelse
Og som om skandalen ikke allerede var stor nok, så har også det amerikanske børstilsyn, SEC, nu valgt at udvide sin undersøgelse. 

"The Company believes the SEC also has expanded its investigation into the foregoing areas as well as into certain related disclosure matters," oplyser CSC i en indberetning til det amerikanske børstilsyn, SEC.
  
"Selskabet mener, at SEC har også udvidet sin undersøgelse af de ovennævnte områder, samt i visse beslægtede oplysningskrav spørgsmål," oplyser CSC i en indberetning til SEC. 

Herhjemme har juraprofessor Lars Bo Langsted fra Aalborg Universitet vurderet, at Bagmandspolitiet burde se på sagen.

CSC oplyser over for Computerworld UK, at det faktum at de engelske myndigheder ser på sagen, "ikke er usædvanligt".

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S