TDC-ansatte slog til slagtilbud på aktier

Over tre fjerdedele af de ansatte i teleselskabet TDC tog imod tilbuddet om at købe selskabets aktier til spotpris. Selskabet ønsker også at sælge aktier billigt i sine udenlandske datterselskaber.

12.000 af de ansatte slog til på tilbuddet fra TDC om køb af aktier i selskabet til under halvdelen af prisen på Københavns Fondsbørs.

Det svarer til tre fjerdele af dem, der fik tilbuddet.

- Jeg har hele tiden vidst, at TDC har en meget engageret medarbejderskare, og med deres investering i TDC viser en meget stor gruppe, at de tror på TDC, siger administrerende direktør Henning Dyremose.

Medarbejderne har siden begyndelsen af november kunne købe aktier for op til 9.000 kroner vel at mærke til kurs 100. Nu er tilbuddet udløbet og i perioden er TDC-aktierne handlet i omegnen af kurs 215 på fondsbørsen.

Vente fem år på gevinst

Trods slagtilbuddet er der dog ingen garanti for sikker gevinst, da medarbejderne først må sælge aktierne igen om fem år.

TDC har været ude og købe aktierne til sine ansatte til markedspris, og den millionudskrivning, selskabet bruger på at sælge aktierne videre til underkurs, bliver trukket fra selskabets egenkapital.

Ovenpå interessen for medarbejderaktier undersøger TDC nu mulighederne for en lignende ordning i de datterselskaber selskabet ejer i udlandet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S