Sonofon duks med samfundsansvar

Sonofon har meldt sig ind i FN?s initativ Global Compact. Derfor lægger teleselskabet hele sin politik for CSR, Corporate Social Responsibility, med løfter om gode forhold for medarbejderne, ligestilling og en nedskrevet miljøpolitik ud på nettet.

Teleselskabet Sonofon har i forbindelse med selskabets tilmelding til FN?s Global Compact lagt deres kodeks for, hvordan virksomheden skal drives, ud på nettet.

Det omfatter blandt andet socialt ansvar, finansiel ansvarlighed, hvordan virksomheden påvirker miljøet, arbejdsmiljøet for medarbejderne og privacy for kunderne.

FN ønsker med Global Compact programmet sammen med erhvervlivet at løse en række af de problemer, som globaliseringen rejser.

Det skal på længere sigt fremme virksomhedernes ansvar for den globale, sociale udvikling.

- Der vil altid være mange holdninger til, hvad vi som virksomhed helt konkret skal gøre, for at spille en aktiv og konstruktiv rolle i samfundet, siger Karin Skjødt Hindkjær, direktør for Corporate Communications i Sonofon, i en pressemeddelelse.

Sygesikring og motionsrum

På Sonofons hjemmeside kan man nu læse hele selskabets målsætning for virksomhedsansvar (Corporate Social Responsibility, CSR) som omhandler alt fra sygdom til ytringsfrihed.

Sonofon vil blandt andet arbejde aktivt med at nedsætte stress på arbejdspladsen og fremskynde medarbejdere til en sund levevis med kost- og idrætsklubber med adgang til motionsrum.

Desuden tilbyder Sonofon fastansatte medarbejdere en sundhedssikring, der sikrer dem hurtig behandling i tilfælde af sygdom.

Også den seneste tids debat om mobilstråling har fundet vej til strategien.

Sonofon har ydermere forpligtet sig til at overholde højere standarder end loven kræver inden for finansiel rapportering og bekæmpelse af korruption.

- Vi ønsker at arbejde med en helhedstanke, hvor forretningens udvikling og vores samfundsmæssigt ansvarlige initiativer tager hensyn til såvel den økonomiske bundlinie som vores handlinger og ansvar over for mennesker og miljø, siger Karin Skjødt Hindkjær, direktør Corporate Communications, Sonofon.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job