Indisk it-gigant lynopretter firma til danske CSC-folk

Tata TCS åbnede dansk firma dage før it-giganten overtog hundredevis af CSC-ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

15 dage.

Så lang tid nåede det spritnye indisk ejede firma Tata Consultancy Services Denmark at være i verden, før firmaet overtog it-services for milliarder fra telegiganten TDC og hundrededer af medarbejdere fra konkurrenten CSC. 

Umiddelbart kan det for nogle synes som sidste øjeblik. 

Men det er helt normalt, fortæller Lars Krull, der er seniorrådgiver hos Aalborg Universitet, hvor han blandt andet forsker i erhvervsøkonomi og handel.

"Man er nødt til at oprette et selskab for at have det, der hedder partshabilitet i det lokale marked," siger Lars Krull.  

Han peger på, at Tata TCS først har haft brug for at oprette firmaet på det tidspunkt, fordi det var her, at aftalen kom i hus.

Propper 40 millioner i selskab

Med et regnskabsår, der netop udløb samme dato som overtagelsen af milliardaftalerne hos TDC, er omfanget af den enorme forretning stadig ukendt for offentligheden og myndigheder gennem regnskaberne.

I ledelsens bemærkninger fremgår det da også, at firmaet ikke har haft aktiviteter i regnskabsåret, men at disse påbegyndes per 1. april 2012.

Formålet med firmaet er at drive virksomhed inden for software udvikling, implementering og vedligeholdelse af applikationer samt consulting services og it-baserede services.

Imidlertid har inderne fyldt rigeligt med vekslede rupees i det nystiftede danske datterselskab, fordi det hollandske moderselskab har foretaget en kapitalforhøjelse som giver en massiv overkurs.  

40 millioner kroner uden gæld og pantsættelser var der således at gøre godt med inden overtagelsen af hundreder af medarbejdere og serviceforpligtelser for milliarder i det regnskabsår, der kun nåede at blive 15 antal dage langt.

"Tata har indskudt 40 millioner kroner. Og det er vel en helt almindelige måde at etablere sig i det marked på. Og det er da også en forholdsvis bastant indrykning, må man jo sige," siger Lars Krull.

Firmaet er traditionelt financieret som anpartsselskab med 10.000 styk á en hundredekroneseddel, således at virksomheds-kapitalen er på en enkelt million.

Læs også:

Plan: Bonus til fyrede TDC-folk for at træne afløsere.

Prosa: Dette firma er ansvarligt for danske it-fyringer.

Fagforbund frygter blodbad hos it-kæmpe i Danmark.

It-gigant massefyrer blandt tidligere CSC-ansatte.

Her rammer fyringer hos TDC-leverandør hårdest.

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata.

TDC-selskab vil hente indisk outsourcing-job hjem igen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S