Indisk it-gigant lynopretter firma til danske CSC-folk

Tata TCS åbnede dansk firma dage før it-giganten overtog hundredevis af CSC-ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

15 dage.

Så lang tid nåede det spritnye indisk ejede firma Tata Consultancy Services Denmark at være i verden, før firmaet overtog it-services for milliarder fra telegiganten TDC og hundrededer af medarbejdere fra konkurrenten CSC. 

Umiddelbart kan det for nogle synes som sidste øjeblik. 

Men det er helt normalt, fortæller Lars Krull, der er seniorrådgiver hos Aalborg Universitet, hvor han blandt andet forsker i erhvervsøkonomi og handel.

"Man er nødt til at oprette et selskab for at have det, der hedder partshabilitet i det lokale marked," siger Lars Krull.  

Han peger på, at Tata TCS først har haft brug for at oprette firmaet på det tidspunkt, fordi det var her, at aftalen kom i hus.

Propper 40 millioner i selskab

Med et regnskabsår, der netop udløb samme dato som overtagelsen af milliardaftalerne hos TDC, er omfanget af den enorme forretning stadig ukendt for offentligheden og myndigheder gennem regnskaberne.

I ledelsens bemærkninger fremgår det da også, at firmaet ikke har haft aktiviteter i regnskabsåret, men at disse påbegyndes per 1. april 2012.

Formålet med firmaet er at drive virksomhed inden for software udvikling, implementering og vedligeholdelse af applikationer samt consulting services og it-baserede services.

Imidlertid har inderne fyldt rigeligt med vekslede rupees i det nystiftede danske datterselskab, fordi det hollandske moderselskab har foretaget en kapitalforhøjelse som giver en massiv overkurs.  

40 millioner kroner uden gæld og pantsættelser var der således at gøre godt med inden overtagelsen af hundreder af medarbejdere og serviceforpligtelser for milliarder i det regnskabsår, der kun nåede at blive 15 antal dage langt.

"Tata har indskudt 40 millioner kroner. Og det er vel en helt almindelige måde at etablere sig i det marked på. Og det er da også en forholdsvis bastant indrykning, må man jo sige," siger Lars Krull.

Firmaet er traditionelt financieret som anpartsselskab med 10.000 styk á en hundredekroneseddel, således at virksomheds-kapitalen er på en enkelt million.

Læs også:

Plan: Bonus til fyrede TDC-folk for at træne afløsere.

Prosa: Dette firma er ansvarligt for danske it-fyringer.

Fagforbund frygter blodbad hos it-kæmpe i Danmark.

It-gigant massefyrer blandt tidligere CSC-ansatte.

Her rammer fyringer hos TDC-leverandør hårdest.

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata.

TDC-selskab vil hente indisk outsourcing-job hjem igen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos