Indisk it-gigant lynopretter firma til danske CSC-folk

Tata TCS åbnede dansk firma dage før it-giganten overtog hundredevis af CSC-ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

15 dage.

Så lang tid nåede det spritnye indisk ejede firma Tata Consultancy Services Denmark at være i verden, før firmaet overtog it-services for milliarder fra telegiganten TDC og hundrededer af medarbejdere fra konkurrenten CSC. 

Umiddelbart kan det for nogle synes som sidste øjeblik. 

Men det er helt normalt, fortæller Lars Krull, der er seniorrådgiver hos Aalborg Universitet, hvor han blandt andet forsker i erhvervsøkonomi og handel.

"Man er nødt til at oprette et selskab for at have det, der hedder partshabilitet i det lokale marked," siger Lars Krull.  

Han peger på, at Tata TCS først har haft brug for at oprette firmaet på det tidspunkt, fordi det var her, at aftalen kom i hus.

Propper 40 millioner i selskab

Med et regnskabsår, der netop udløb samme dato som overtagelsen af milliardaftalerne hos TDC, er omfanget af den enorme forretning stadig ukendt for offentligheden og myndigheder gennem regnskaberne.

I ledelsens bemærkninger fremgår det da også, at firmaet ikke har haft aktiviteter i regnskabsåret, men at disse påbegyndes per 1. april 2012.

Formålet med firmaet er at drive virksomhed inden for software udvikling, implementering og vedligeholdelse af applikationer samt consulting services og it-baserede services.

Imidlertid har inderne fyldt rigeligt med vekslede rupees i det nystiftede danske datterselskab, fordi det hollandske moderselskab har foretaget en kapitalforhøjelse som giver en massiv overkurs.  

40 millioner kroner uden gæld og pantsættelser var der således at gøre godt med inden overtagelsen af hundreder af medarbejdere og serviceforpligtelser for milliarder i det regnskabsår, der kun nåede at blive 15 antal dage langt.

"Tata har indskudt 40 millioner kroner. Og det er vel en helt almindelige måde at etablere sig i det marked på. Og det er da også en forholdsvis bastant indrykning, må man jo sige," siger Lars Krull.

Firmaet er traditionelt financieret som anpartsselskab med 10.000 styk á en hundredekroneseddel, således at virksomheds-kapitalen er på en enkelt million.

Læs også:

Plan: Bonus til fyrede TDC-folk for at træne afløsere.

Prosa: Dette firma er ansvarligt for danske it-fyringer.

Fagforbund frygter blodbad hos it-kæmpe i Danmark.

It-gigant massefyrer blandt tidligere CSC-ansatte.

Her rammer fyringer hos TDC-leverandør hårdest.

Her skal tidligere CSC-ansatte arbejde for Tata.

TDC-selskab vil hente indisk outsourcing-job hjem igen.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job