Mathiesens Cellpoint køber Lego-selskab

Michael Mathiesen-selskabet Cellpoint får endnu flere mobilteknologier samt nye aktionærer med det seneste opkøb, Hellodies A/S. Selskabet havde Lego Holding som en af ejerne, og Lego står nu med en aktiepost i Cellpoint.

Svenske Cellpoint, som ledes af 2M-stifteren Michael Mathiesen, har føjet yderligere et selskab til sin opkøbsbølge. Det skriver Dagbladet Børsen.

Lego Holding og Vækstfonden har sammen med en privat aktionær byttet selskabet Hellodies A/S mod en mindre aktiepost i Cellpoint.

Hellodies er specialiseret i at kombinere data, tale og billeder til mobiltjenester og medbringer desuden en række kunder. Samtidig udvikler Hellodies på en betalingstjeneste til mobiltelefoner, skriver Børsen.

Cellpoint har været i færd med en opkøbsbølge for at sikre sig en bred indgangsvinkel til markedet for mobile tjenester.

Nye selskaber, nye investorer

I sidste måned købte Cellpoint selskabet Satsafe, der udvikler specialiserede sikkerhedssystemer til mobilmarkedet. I oktober blev selskabet Mobile Fx, der leverer distributionssystemer til mobile løsninger, indlemmet i Cellpoint.

Satsafe-købet sikrede desuden Cellpoint et ikke oplyst millionbeløb fra ventureselskabet IT Provider, som var Satsafes hidtidige ejer.

Ifølge Børsen skal Cellpoint nu udvikle mobile tjenester med relevans for både private og virksomheds-brugere. Det kan eksempelvis være en lokal glatføretjeneste, som både mobiloperatører og biludlejningsfirmaer kunne være oplagte kunder til.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job