Ny titel på vej til gennembrud - bliv Chief Data Officer

Et voksende behov for at kunne indsamle og analysere vigtige forretningsdata nødvendiggør ansættelsen af en helt ny type leder, en Chief Data Officer.

Artikel top billede

Læs også:

Big data: Her forklaringen på tidens store it-trend

Big data: Sådan får du mening ud af dine data

Derfor ændrer big data alt ved din data-håntering

CDO - Chief Data Officer.

Den titel kan måske blive din i fremtiden. I hvert hævdes det i en rapport fra Capgemini, at behovet for lige netop denne type medarbejder er kraftigt stigende - ikke mindst i finanssektoren, hvor behovet menes at være særligt stort.

"Hvis man accepterer premissen, at kvaliteten af en information management (IM)-infrastruktur, der understøtter systemer og handlinger, kan have afgørende betydning for en virksomheds overordnede præstationer, så er det næste logiske spørgsmål, hvad det er for nogle IM best practises, man som finansiel institution skal tage til sig og implementere for at optimere ens egen forretning. "

Capgemini-folkene bag rapport peger på 18 konkrete grunde til, hvorfor netop denne type person er nødvendig i fremtiden.

Data-siloerne skal brydes ned

En af de primære årsager er, at de kritiske informationer befinder sig i forskellige siloer.

"Virksomhedsinformationer er i de fleste organisationer i dag i siloer eller delt ud på mange forskellige systemer og databaser ... At indsamle alle virksomheds-data til forretningen kræver en koncentreret indsats og er næsten umuligt uden en mester - en Chief Data
Officer - der har mandat til at udføre denne opgave," skriver Capgemini i rapporten.

Netop silo-udfordringen udpeges også som en af de største inden for big data, hvor konceptet er, at man forsøger at anvende den viden, der ligger gemt i massive datamængder fra mange forskellige kilder.

Taler ikke samme sprog

En anden drivkraft er udfordringen med, at forretningen og it ikke altid taler samme sprog eller har en fælles forståelse inden for information management.

"Som den ultimative forbruger af information i virksomheden - det være sig relateret til økonomi, risikostyring eller kunder - er forretningen afhængig af data for at træffe beslutninger, rapportere til stakeholdere, udvikle nye produkter, fastholde og tiltrække nye kunder og på andre måder sikre en effektiv drift."

"Desværre er meget it-arbejde ofte mere fokuseret på arkitektur, infrastruktur og værktøjer og ikke som sådan i overensstemmelse med data-behovene hos forretningen," skriver Capgemini.

En CDO skal ifølge Capgemini stå i spidsen for at sikre, at man udnytter alle de muligheder, der ligger gemt i data-baseret viden og -analyse.

For at man kan gøre det, kræver det dog, at man fokuserer på at rationalisere informationer, processer, applikationer, systemer og mennesker.

Lige præcis det stykke arbejde kræver en CDO, der kan organisere og eksekvere arbejdet - og navigere i en organisation, hvor kan være mange forskellige interesser på spil.

Læs også:

Big data: Her forklaringen på tidens store it-trend

Big data: Sådan får du mening ud af dine data

Derfor ændrer big data alt ved din data-håntering

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S