Hvor skal vi hen? Sådan kører politi-it i andre lande

Danmark er ikke det eneste land, der har et sønderkunst it-set up hos politiet. I Norge kæmper de lige nu med store problemer.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan vil fransk politi sikre betjente et sundt it-system

Sådan har Svenskerne løst politiets it-system

I Norge er den hel gal med politiets it. Det fremgår af denne artikel om sagen.

"Pålogging tar en evighet, printere går i stå og ansatte kommer seg ikke på nettet," skriver Digi.no.

Her beskrives problemerne dog ikke helt så store, at de kan måles med dem vi har haft i Danmark.

Som bekendt blev Polsag-projektet til en halv milliard kroner, skrinlagt, og justitsminister Morten Bødskov (S) har kaldt sagen "en skandale."

Leverandøren CSC fik koden tilbage i nakken og måtte betale sin del af regningen.

Selv udviklet

Men I Norge kan man ikke pege fingre af en leverandør. Her har man selv udviklet sig ind i it-problemer, fremgår det blandt andet af den norske rigsrevisions rapport.

Imidlertid har man også spyttet mange hundrede millioner kroner i it hos det norske politi.

Faktisk har man i 2010 brugt 180 millioner norske kroner, hvilket blev forøget til 250 millioner kroner i 2011. I år skal 450 millioner kroner bruges på nye it-systemer, fremgår det.

Rigsrevisionen i Norge har tidligere på året kritiseret Justisdepartementet for sin håndtering af it-investeringerne.

Sverige holder vejret

I Sverige droppede man en it-strategi hos politiet inden det kørte helt af sporet.

Du kan læse mere om hvilken løsning vores svenske naboer i stedet valgte her.

Endelig har Frankring investeret i et helt nyt politisystem. Hvor man iøvrigt valgte en meget stor leverandør.

Læs mere om det her.

Status lige nu i Danmark er, at politiet skal til at overveje en ny strategi. For efter Polsag er det store spørgsmål: "Hvor skal vi hen?".

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S