Barsk nedgang for Bluecom

IT-distributøren Bluecom, som i mandags blev ramt af et groft røveri, har ikke kun mistet værdier på grund af kriminalitet. Nedgangen i markedet har fjernet stort set hele forrige års rekord-overskud, viser det seneste regnskab.

Det er kun med nød og næppe, at IT-distributøren Bluecom har sorte tal på bundlinjen i det seneste årsregnskab.

Der kommer kun 660.000 kroner i kassen før skat, og det er et brat fald for Bluecom, der sidste år havde sit hidtil bedste år med 25 millioner i overskud.

Bruttoresultatet er i år faldet med 40 procent, svarende til 30 millioner kroner.

Det skyldes ifølge ledelsesberetningen skærpet konkurrence og et fald i avancen på salg af RAM-produkter. Det var sidste år med til at sikre det gode resultat.

På trods af de dystre markedsforhold har Bluecom valgt at opruste på personalesiden med 12 flere ansatte end året før.

Til gengæld binder Bluecom færre midler i varelageret, som nu udgør under den halve værdi af året før, nemlig 15,3 millioner kroner.

Bluecom Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Omsætning707,6678,6
Resultat af primær drift (EBIT)1,934,4
Resultat før skat 1,134,9
Resultat0,6624,7
Egenkapital35,334,6
Antal ansatte7260
Det var netop Bluecoms lager, der i mandags blev udsat for et særdeles groft bevæbnet røveri, hvor der blev stjålet RAM- og CPU-produkter for op mod fem millioner kroner.

Egenkapitalen er dog urørt og endda lidt højere end året før med 35,2 millioner kroner. Det giver en soliditetsgrad på 60 procent, som Bluecare-ledelsen ser som afgørende i forsøget på at øge markedsandelen.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra administrerende direktør Jens Fournais eller økonomidirektør Peter Klaris til Bluecom-regnskabet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network