Sådan gør du, hvis du bliver hacket

Se her, hvordan du skal forholde dig, hvis der er indbrud i dine it-systemer.

Artikel top billede

Sikkerhedsorganisationen GovCERT har udarbejdet en vejledning, der beskriver, hvordan man bør forholde sig, hvis ens it-systemer er eller har været udsat for et hacker-angreb.

"Vi har netop udgivet en FAQ, der hedder: Sådan gør du når du bliver hacket," fortæller Thomas Kristmar, der står i spidsen for organisationen i Danmark.

GovCERT's opgave er at bistå statslige myndigheder med rådgivning, hvis der har været uønsket indtrængen i it-systemerne.

Hold hovedet koldt

Hvis man har mistanke om, at et eller flere af ens systemer er blevet ha¬cket, bør man først og fremmest analysere angrebet og isolere de berørte systemer så vidt som muligt, lyder det fra GovCERT.

Herefter kan man igangsætte en undersø¬gelse af hændelsen uden at risikere yderligere kompromittering.

"I mange tilfælde vil det også være tilrådeligt at anmelde sagen til politiet, som vil vurdere, om der er behov for en egentlig efterforskning," kan man læse på GovCERT's webside.

Det sidste og ofte mest ressourcekrævende skridt er oprydningsarbejdet efter hæn¬delsens afslutning.

Ni ting du skal huske

GovCERT har udarbejdet en vejledning, der skal gøre det nemmere at samarbejde med os i forbindelse med sikkerhedshændelser.

Teksten beskriver, hvordan man bør forholde sig, hvis ens it-systemer er eller har været udsat for et hacker-angreb.

Klik videre og se GovCERT's huskeliste over de ting, du i første omgang skal huske ved mistanke om hacking:

- Hvilke systemer er under angreb? (OS, IP adresser, domæne).

- Hvilke konsekvenser vurderes angrebet at kunne have? (tyveri af følsomme oplysninger, nedetid, adgang til andre systemer).

- Hvordan blev angrebet opdaget?.

- Er der særlige karakteristika ved angrebet?

- Hvilke foranstaltninger er blevet iværksat, og hvilke forventes at kunne have en effekt?

- Hvilken slags logs er tilgængelige, er der mulighed for at øge logning ved igangværende angreb?

- Er angrebet blevet politianmeldt?

- Kan relevante parter inddrages? (Eksempelvis en til teleudbyder)

- Relevante kontaktpersoner og deres telefonnumre og email-adresser

Den komplette udgave af vejledningen kan finde på GovCERT's webside.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS