Sådan gør du, hvis du bliver hacket

Se her, hvordan du skal forholde dig, hvis der er indbrud i dine it-systemer.

Artikel top billede

Sikkerhedsorganisationen GovCERT har udarbejdet en vejledning, der beskriver, hvordan man bør forholde sig, hvis ens it-systemer er eller har været udsat for et hacker-angreb.

"Vi har netop udgivet en FAQ, der hedder: Sådan gør du når du bliver hacket," fortæller Thomas Kristmar, der står i spidsen for organisationen i Danmark.

GovCERT's opgave er at bistå statslige myndigheder med rådgivning, hvis der har været uønsket indtrængen i it-systemerne.

Hold hovedet koldt

Hvis man har mistanke om, at et eller flere af ens systemer er blevet ha¬cket, bør man først og fremmest analysere angrebet og isolere de berørte systemer så vidt som muligt, lyder det fra GovCERT.

Herefter kan man igangsætte en undersø¬gelse af hændelsen uden at risikere yderligere kompromittering.

"I mange tilfælde vil det også være tilrådeligt at anmelde sagen til politiet, som vil vurdere, om der er behov for en egentlig efterforskning," kan man læse på GovCERT's webside.

Det sidste og ofte mest ressourcekrævende skridt er oprydningsarbejdet efter hæn¬delsens afslutning.

Ni ting du skal huske

GovCERT har udarbejdet en vejledning, der skal gøre det nemmere at samarbejde med os i forbindelse med sikkerhedshændelser.

Teksten beskriver, hvordan man bør forholde sig, hvis ens it-systemer er eller har været udsat for et hacker-angreb.

Klik videre og se GovCERT's huskeliste over de ting, du i første omgang skal huske ved mistanke om hacking:

- Hvilke systemer er under angreb? (OS, IP adresser, domæne).

- Hvilke konsekvenser vurderes angrebet at kunne have? (tyveri af følsomme oplysninger, nedetid, adgang til andre systemer).

- Hvordan blev angrebet opdaget?.

- Er der særlige karakteristika ved angrebet?

- Hvilke foranstaltninger er blevet iværksat, og hvilke forventes at kunne have en effekt?

- Hvilken slags logs er tilgængelige, er der mulighed for at øge logning ved igangværende angreb?

- Er angrebet blevet politianmeldt?

- Kan relevante parter inddrages? (Eksempelvis en til teleudbyder)

- Relevante kontaktpersoner og deres telefonnumre og email-adresser

Den komplette udgave af vejledningen kan finde på GovCERT's webside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S