Norsoft dropper konsulenter og kurser

Aalborgensiske Norsofts har sløjfet sine forretningsområder inden for konsulentydelser og undvisning. Dermed er selskabet vendt tilbage til positive tal på bundlinjen på bekostning af en fjerdedel af de ansatte.

Norsoft i Aalborg er tilbage ved udgangspunktet som rendyrket distributør af software, efter selskabet har droppet sin satsning på konsulentvirksomhed og undervisning.

Nedbarberingen af forretningen er sket på bekostning af en række medarbejdere, men selskabet har fjernet underskuddet.

Dødsstød for forretningsområder

Overskuddet landede på godt en million efter en årrække med tilbagegang, som i forrige regnskabsår betød, at selskabet endte med røde tal.

Det blev dødsstødet for konsulent- og undervisningsforretningen, og en fjerdedel af medarbejderstaben røg ud af virksomheden. Sidste år var der i gennemsnit 28 ansatte i Norsoft i forhold til 40 året før.

- Selv om det marked, vi arbejder i, har været meget presset, er det via hårdt arbejde og stærk fokusering fra medarbejdernes side lykkedes at vende den negative udvikling, siger administrerende direktør Kjeld Willert.

Han satte sig i chefstolen, umiddelbart inden underskudsåret sluttede i maj 2002, og bebudede i den forbindelse, at selskabet ville vende tilbage til plus som følge af nedskæringerne.

Norsoft A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/20032001/2002
Omsætning187,8234
Bruttoresultat15,915,6
Resultat før skat 2,2-4
Resultat1,5-2,9
Egenkapital8,16,6
Antal ansatte2840
Fortsat vækst i indtjening
Indtjeningen er hentet i land, samtidig med at omsætningen faldt 46 millioner kroner til 188 millioner kroner.

Udover de færre forretningsområder giver ledelsen i Norsoft den generelle udvikling på IT-markedet skylden for den lavere omsætning. Men selvom Norsoft fortsat venter enten lav eller faldende efterspørgsel på sine produkter, er der alligevel forventning om, at selskabet henter flere penge hjem i indeværende regnskabsår.

- Jeg er overbevist om, at udviklingen også vil fortsætte i de kommende år, siger Kjeld Willert.

Den forventning bygger han blandt andet på, at Norsoft det seneste år har investeret i et e-handelssystem, som fremover skal hjælpe til at tjene flere penge med færre ressourcer. Stystemet kører nu som pilotprojekt og går endeligt i luften umiddelbart efter nytår.

- Satsningen på konsulenter gav et efterslæb i forhold til konkurrenterne inden for distribution, blandt andet ved at vi først i år er startet på e-handel. Nu kan vi arbejde helhjertet på distributionen, siger Kjeld Willert.

Han tilføjer, at de ansatte, der hidtil har varetaget opgaver, som e-handelssystemet kan klare, bliver omskolet til andre funktioner i virksomheden.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S