Kursus-virksomhed videre efter konkurs

Endnu en kursusvirksomhed har måttet parkere gæld for at kunne videreføre forretningen. Hans Tørsleff Management Systems gik konkurs i november, men er på fode igen og udbyder kurser som før.

Hans Tørsleff Management, som udbyder IT-kurser og software, måtte i november gennem en konkurs for at kunne føre en ny virksomhed videre.

Hans Tørsleff Management Systems gik i betalingsstandsning den 31. oktober i år, og selskabet skiftede på samme tid navn til "afviklingsselskabet af 31. oktober 2003 A/S". Afviklingsselskabet gik derefter konkurs.

Det skete ifølge avisen Computer Reseller News, fordi kursusudbyderen blev ramt af konkurser blandt sine egne kunder.

Hans Tørsleff Management Systems har dog selv haft en anstrengt økonomi. Sidste års regnskab, der endte med et minus på omkring tre millioner kroner, var udstyret med et forbehold for den videre drift af selskabets revisorer.

Hans Tørsleff Management er nu på fode igen og udbyder kurser fra selskabets adresse på Frederiksberg.

Selskabet har tilsyneladende selv troet på fremtiden og ansat mindst tre nye medarbejdere i månederne inden konkursen, den seneste i oktober i år, viser notitser i Computerworlds avis-udgave.

Ingen kommentarer

Det er trods gentagne forsøg ikke lykkedes at få en kommentar fra direktør Hans Tørsleff eller boets kurator, advokat Søren Aamann Jensen fra selskabet Kromann & Reumert.

Det har derfor ikke været muligt at få et overblik over gældens størrelse, eller om konkursen har medført afskedigelser eller manglende lønudbetalinger til ansatte.

Konkursen vidner om det anstrengte marked for kursusvirksomhed i Danmark, som dels har stor konkurrence, og dels er ramt af de samme anstrengte konjunkturer som resten af IT-markedet. I november gik også A-Team i Høje-Taastrup konkurs. Det var A-Teams fjerde konkurs, mens Hans Tørsleff Management Systems ikke tidligere har måttet parkere gælden.

Hans Tørsleff Management Systems fik en del opmærksomhed for nogle år tilbage, da selskabet solgte en række softwareprodukter til den amerikanske flyproducent Lockheed Martin.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job