Kæmpestort selskab sendt i knæ af cyberangreb

Verdens største oliefirma har fået inficeret 30.000 computere med en ny form for virus, som måske også er blevet sendt i nakken på andre selskaber.

Artikel top billede

Læs også: 
It-systemer bag el, varme og vand er fyldt med huller

USA klar til at sætte soldater ind mod hackere

For små to ugers siden var den helt gal hos verdens største olieproducent, Saudi Aramco, der årligt omsætter for over en billion kroner.

Omkring 30.000 arbejdsmaskiner blev inficeret i et storstilet cyberangreb, som i første omgang blev afværget ved, at Saudi Aramco simpelthen lukkede for sin netværksadgang.

Det skriver selskabet på en af sine hjemmesider, hvor det også angiver, at de vitale oliesystemer har været afskærmet og ikke berørt af angrebet. 

I søndags har Saudi Aramco så over for Reuters bekræftet, at it-systemerne er tilbage, selv om selskabets hjemmeside mandag stadig kun består af en statusmeddelelse om virusangrebet.

Reuters kan også berette, at nyhedsmediets mail-spørgsmål til flere medarbejdere er kommet ulæste tilbage som fejlmeddelelser.

Gruppe tager ansvar

Saudi Aramco forklarer, at olieproduktionen ikke har været ramt af nedbruddet, og at virussen i cyberangrebet kom fra en ekstern kilde - uden at gå i detaljer.

Hackergruppen 'Cutting Sword of Justice' (Retfærdighedens skærende sværd) har taget ansvaret for angrebet med den begrundelse, at gruppen ville ramme Saudi Arabien, som olieselskabet Saudi Aramco bidrager væsentligt til økonomisk.

Blandt andet angiver Cutting Sword of Justice, at Saudi Arabien er skyld i forbrydelser og grusomheder i Mellemøsten, hvilket blandt andet gælder i Syrien og Bahrain.

En storspiller ramt

Sikkerhedsselskabet Symantec var dagen efter det oprindelige angreb ude og fortælle om, at selskabet havde opsnuset en ny form for virus, der havde ramt minimum et stort industriforetagende uden dog at sætte navne på offeret.

Symantec forklarer på sin blog, at den omtalte malware blandt andet ødelægger filer og overskriver MBR (master boot record) for at smadre computeren.

Sikkerhedsselskabet angiver dog ikke noget om, hvorvidt den såkaldte W32 Disttrack-virus har noget med Saudi Aramco at gøre. 

En talsmand fra Saudi Aramco har i går fortalt Reuters, at Saudi Aramco ikke er det eneste selskab, der er blevet ramt af hackerforsøgene.

Han nævner samtidigt, at Saudi Aramco givetvis vil blive angrebet igen, og at selskabet vil arbejde på at optimere sine sikkerhedssystemer yderligere.

Læs også: 
It-systemer bag el, varme og vand er fyldt med huller

USA klar til at sætte soldater ind mod hackere

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect