Kæmpestort selskab sendt i knæ af cyberangreb

Verdens største oliefirma har fået inficeret 30.000 computere med en ny form for virus, som måske også er blevet sendt i nakken på andre selskaber.

Artikel top billede

Læs også: 
It-systemer bag el, varme og vand er fyldt med huller

USA klar til at sætte soldater ind mod hackere

For små to ugers siden var den helt gal hos verdens største olieproducent, Saudi Aramco, der årligt omsætter for over en billion kroner.

Omkring 30.000 arbejdsmaskiner blev inficeret i et storstilet cyberangreb, som i første omgang blev afværget ved, at Saudi Aramco simpelthen lukkede for sin netværksadgang.

Det skriver selskabet på en af sine hjemmesider, hvor det også angiver, at de vitale oliesystemer har været afskærmet og ikke berørt af angrebet. 

I søndags har Saudi Aramco så over for Reuters bekræftet, at it-systemerne er tilbage, selv om selskabets hjemmeside mandag stadig kun består af en statusmeddelelse om virusangrebet.

Reuters kan også berette, at nyhedsmediets mail-spørgsmål til flere medarbejdere er kommet ulæste tilbage som fejlmeddelelser.

Gruppe tager ansvar

Saudi Aramco forklarer, at olieproduktionen ikke har været ramt af nedbruddet, og at virussen i cyberangrebet kom fra en ekstern kilde - uden at gå i detaljer.

Hackergruppen 'Cutting Sword of Justice' (Retfærdighedens skærende sværd) har taget ansvaret for angrebet med den begrundelse, at gruppen ville ramme Saudi Arabien, som olieselskabet Saudi Aramco bidrager væsentligt til økonomisk.

Blandt andet angiver Cutting Sword of Justice, at Saudi Arabien er skyld i forbrydelser og grusomheder i Mellemøsten, hvilket blandt andet gælder i Syrien og Bahrain.

En storspiller ramt

Sikkerhedsselskabet Symantec var dagen efter det oprindelige angreb ude og fortælle om, at selskabet havde opsnuset en ny form for virus, der havde ramt minimum et stort industriforetagende uden dog at sætte navne på offeret.

Symantec forklarer på sin blog, at den omtalte malware blandt andet ødelægger filer og overskriver MBR (master boot record) for at smadre computeren.

Sikkerhedsselskabet angiver dog ikke noget om, hvorvidt den såkaldte W32 Disttrack-virus har noget med Saudi Aramco at gøre. 

En talsmand fra Saudi Aramco har i går fortalt Reuters, at Saudi Aramco ikke er det eneste selskab, der er blevet ramt af hackerforsøgene.

Han nævner samtidigt, at Saudi Aramco givetvis vil blive angrebet igen, og at selskabet vil arbejde på at optimere sine sikkerhedssystemer yderligere.

Læs også: 
It-systemer bag el, varme og vand er fyldt med huller

USA klar til at sætte soldater ind mod hackere

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S