Kæmpestort selskab sendt i knæ af cyberangreb

Verdens største oliefirma har fået inficeret 30.000 computere med en ny form for virus, som måske også er blevet sendt i nakken på andre selskaber.

Artikel top billede

Læs også: 
It-systemer bag el, varme og vand er fyldt med huller

USA klar til at sætte soldater ind mod hackere

For små to ugers siden var den helt gal hos verdens største olieproducent, Saudi Aramco, der årligt omsætter for over en billion kroner.

Omkring 30.000 arbejdsmaskiner blev inficeret i et storstilet cyberangreb, som i første omgang blev afværget ved, at Saudi Aramco simpelthen lukkede for sin netværksadgang.

Det skriver selskabet på en af sine hjemmesider, hvor det også angiver, at de vitale oliesystemer har været afskærmet og ikke berørt af angrebet. 

I søndags har Saudi Aramco så over for Reuters bekræftet, at it-systemerne er tilbage, selv om selskabets hjemmeside mandag stadig kun består af en statusmeddelelse om virusangrebet.

Reuters kan også berette, at nyhedsmediets mail-spørgsmål til flere medarbejdere er kommet ulæste tilbage som fejlmeddelelser.

Gruppe tager ansvar

Saudi Aramco forklarer, at olieproduktionen ikke har været ramt af nedbruddet, og at virussen i cyberangrebet kom fra en ekstern kilde - uden at gå i detaljer.

Hackergruppen 'Cutting Sword of Justice' (Retfærdighedens skærende sværd) har taget ansvaret for angrebet med den begrundelse, at gruppen ville ramme Saudi Arabien, som olieselskabet Saudi Aramco bidrager væsentligt til økonomisk.

Blandt andet angiver Cutting Sword of Justice, at Saudi Arabien er skyld i forbrydelser og grusomheder i Mellemøsten, hvilket blandt andet gælder i Syrien og Bahrain.

En storspiller ramt

Sikkerhedsselskabet Symantec var dagen efter det oprindelige angreb ude og fortælle om, at selskabet havde opsnuset en ny form for virus, der havde ramt minimum et stort industriforetagende uden dog at sætte navne på offeret.

Symantec forklarer på sin blog, at den omtalte malware blandt andet ødelægger filer og overskriver MBR (master boot record) for at smadre computeren.

Sikkerhedsselskabet angiver dog ikke noget om, hvorvidt den såkaldte W32 Disttrack-virus har noget med Saudi Aramco at gøre. 

En talsmand fra Saudi Aramco har i går fortalt Reuters, at Saudi Aramco ikke er det eneste selskab, der er blevet ramt af hackerforsøgene.

Han nævner samtidigt, at Saudi Aramco givetvis vil blive angrebet igen, og at selskabet vil arbejde på at optimere sine sikkerhedssystemer yderligere.

Læs også: 
It-systemer bag el, varme og vand er fyldt med huller

USA klar til at sætte soldater ind mod hackere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S