Demars-erfaring giver IBM norsk storordre

Erfaringer fra Danmarks største it-projekt, Demars, er medvirkende til, at IBM har landet en konkrakt med det norske militær til en værdi af over 100 millioner kroner.

IBM har fået det første kontante udbytte af forårets investering i programmer og dokumentation fra Danmarks største offentlige it-projekt, forsvarets Demars.

IBM skal nemlig i samarbejde med Deloitte Consulting og PA Consulting under navnet Team IBM levere ny it til det norske forsvar for 116 millioner kroner, hvor erfaringerne fra det danske Demars-projekt inddrages.

IBM skal sætte skik på logistikken i det norske forsvar, så ansatte i flyvevåbenet, flåden og hæren fremover kan bestille varer over ét og samme it-system.

Det nye logistiksystem til det norske forsvar er en del af det store norske Golf-projekt, der, i lighed med Demars herhjemme, skal modernisere forsvarets it-systemer.

Den samlede pris for det danske Demars-projekt løb op i omkring 1,1 milliard kroner. For det fik Forsvaret et nyt it-system til erstatning for 70 gamle, der forenkler administration af økonomi, materiel og personale inden for hele Forsvarsministeriet.

Demars skal efter planen gå i drift herhjemme til april i år.

Norge i luften i slutningen af året

IBM og samarbejdspartnerne leverede også første del af Golf-projektet til det norske forsvar, et regnskabs- og lønsystem, og går i gang med udviklingen af det nye system med det samme.

- Vi er godt tilfredse med det arbejde Team IBM leverede i den første del af projektet, og vi ser frem til at arbejde tæt sammen med leverandørerne for at komme frem til helt nye logistiksystemer til Forsvaret, siger Jon Rikter-Svendsen, der står i spidsen for det norske Golf-projekt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job