It-fagforbund: Her er årsagen til CSC's nedtur

It-fagforeningen Prosa, der netop har været i benhård konflikt med CSC, har et bud på, hvorfor det amerikanske it-selskabs økonomi sejler i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud.

Så meget har CSC tabt i Danmark på blot fire år.

CSC har dystre planer: Overvejer total exit.

CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist.

CSC overvejer at sælge dele af forretningen.[/url

CSC Danmark afleverede i fredags et meget lidt opløftende regnskab til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Underskuddet på en lille milliard kroner blev blandt andet forklaret med den arbejdsmarkedskonflikt, selskabet har været igennem med fagforeningen Prosa.

Dertil peges på en stribe udgifter til de fyrede ansatte. 

Ikke lønningernes skyld

Computerworld har derfor spurgt formand for Prosa, Niels Bertelsen, om de dårlige regnskabstal kan begrundes i høje lønninger blandt ansatte og fyrede medarbejdere.

"Nej, det mener jeg ikke. Lønningerne blandt Prosas medlemmer på CSC afviger ikke væsentligt fra markedet, og efter konflikten sidste år er lønomkostningerne faldet på grund af de forringelser, der er kommet ind i ansættelsesvilkårene efterfølgende," lyder det fra Niels Bertelsen, der endvidere peger på et specifikt datterselskab i Danmark.

"Herudover kan vi se, at på Consulting Group, hvor der er et stort underskud, er lønningerne meget lave."

"Så det handler nok mere om eftervirkninger af konflikten, opsagte kontrakter, manglende nye kontrakter og omkostninger til de mange afskedigelser, der er foretaget i CSC," svarer Niels Bertelsen.

Amerikansk ledelse forstår det ikke

Vil det sige, at de sidste fire års nedtur med tab af 25 procent af omsætningen og et tab på 1,5 mia hos CSC i Danmark skyldes dårlig ledelse?

"Nej, jeg vil ikke kalde det dårlig ledelse som sådan."

"Det handler mere om, at alt har skullet styres fra USA, og man ikke har udnyttet medarbejderne optimalt i udviklingen af forretningen," forklarer Prosa-formanden 

"Noget af tabet hænger sammen med en organisatorisk struktur, hvor der har været for mange niveauer i beslutningsprocessen, og hvor ledelsen i USA har haft svært ved at forstå nytteværdien i at inddrage medarbejderne," slutter Niels Bertelsen.

Læs også:

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud.

[url=https://www.computerworld.dk/art/220060]Så meget har CSC tabt i Danmark på blot fire år.

CSC har dystre planer: Overvejer total exit.

CSC-boss efter gigantisk underskud: Jeg er optimist.

[url=https://www.computerworld.dk/art/217885]CSC overvejer at sælge dele af forretningen.[/url

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S