Dansk it-sikkerhed mangler planlægning

De danske it-chefer er blevet bedre til sikkerhed, men det kniber med procedurer og planlægning, viser en undersøgelse fra Dansk Industri. Organisationen efterlyser også konkrete initiativer fra ledelsen til at beskytte virksomhedernes vigtigste aktiver.

De største er bedst til det, men de fleste danske virksomheder kunne have bedre sikkerhed, viser en undersøgelse fra Dansk Industris it-gren, ITEK, som er baseret på svar fra 300 virksomheder.

I forhold til sidst it-sikkerheden blev undersøgt, er der sket store fremskridt, men især mindre virksomheder kunne trænge til en opstrammer. Det gælder først og fremmest virksomhedernes planlægning og procedurer.

Også implementeringen af ny sikkerhed halter det med. Og undersøgelsen viser, at selv om mange virksomheder har en sikkerhedspolitik, så mangler der stadig konkrete tiltag fra ledelsen i mange virksomheder.

Mangler overblik

Blandt andet kan det nævnes, at kun 25 procent af virksomhederne hvert år laver en oversigt over de it-sikkerhedsmæssige "hændelser", der har været i løbet af året, og det er for lidt, mener forfatterne til undersøgelsen.

En oversigt over hændelser er nemlig et vigtigt redskab til at kortlægge, hvor god sikkerheden er hos virksomheden.

Dog er de danske virksomheder nået over begynderstadiet med sikkerhed: Næsten alle virksomheder har beskyttelse mod virus, og alle foretager sikkerhedskopiering.

Erfaringsudveksling nyttig

På nogle punkter har virksomhederne for alvor lært deres lektie. Danske virksomheder har nemlig langt færre problemer med uautoriseret adgang end amerikanske virksomheder, og det tyder ifølge forfatterne på, at danske virksomheder administrerer brugernes adgang til systemerne langt bedre.

Derimod scorer virksomhederne i undersøgelsen lavt på personalets indføring i it-sikkerhedsproblemer. Det er kun i instruktionen af nye medarbejdere, at resultatet er over forventet niveau.

Spørgeskemaundersøgelsen er sendt ud til 700 tilfældigt udvalgte medlemmer af Dansk Industri. Heraf har 300 svaret.

Samtidig har medlemmerne i ITEK's erfaringsudvekslingsgruppe, ERFA, fået samme spørgeskema til besvarelse, og medlemmerne af erfaringsgruppen var klart i top på alle områder. På den baggrund konkluderer ITEK, at det giver en klar fordel, når virksomheden sætter fokus på it-sikkerheden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse