Sådan scorer du en kontrakt med det offentlige

Se hvordan du ifølge SKI scorer en fed kontrakt med det offentlige.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Danmarks bedste CIO: Sådan har vi effektiviseret

Her er Danmarks bedste it-virksomhed

Masser af danske it-firmaer vraget til kæmpe-udbud

Administrerende direktør for SKI, Signe Lynggard Madsen, mener, at leverandørerne skal være endnu mere opmærksomme på udbudsreglerne, end de er i dag.

SKI må i dag ofte diskvalificere virksomheder, der byder på offentlige kontrakter, fordi simple formalia ikke er i orden.

Som taler ved Computerworlds årlige Top 100 arrangement, der fandt sted fornylig, kunne Signe Lynggard Madsen give leverandørerne i salen et par råd omkring udbud af offentlige kontrakter.

"Vær omhyggelig, så I ikke laver de dumme fejl," sagde Signe Lynggard Madsen til forsamlingen.

Indkøbsorganisation SKI gennemfører EU-udbud på vegne af den offentlige og halvoffentlige sektor. Organisationen giver her et par gode råd omkring udbud.

Omhyggelighed er påkrævet
Det er de lavpraktiske ting, der ofte kikser. Derfor var et gennemgående tema i talen, at leverandørende skal være mere omhyggelige omkring ansøgningerne.

"At være omhyggelig er det vigtigste råd. Dokumentationen I sender ind, er det eneste, der spiller ind. Desværre får vi en del showstoppere, når vi modtager udbud," sagde Signe Lynggard Madsen.

Prisfelter der ikke er udfyldt, manglende dokumentation, manglende underskrifter og manglende sider i vedhæftede bilag er bare nogle af de ting, der synes at være bagateller, men som leverandørerne altså ikke har helt styr på.

"Det kan synes rigidt, men sådan er de ufravigelige spilleregler. På den måde kan man godt beskylde os for at være så rigide, som mange beskylder det offentlige for at være," sagde Signe Lynggard Madsen.

Disse ting er udslagsgivende i udvælgelsen

Energikrav er et tungt lod på vægtskålen
Det er ikke kun prisen, der lægges vægt på, når det offentlige vælger deres leverandør.

Samarbejdet med center for grøn energi betyder, at energikrav fylder mere end tidligere.

Det betyder, at hardware-leverandørerne ikke kun skal tænke pris på hardware, men også på hvor meget energi, deres produkter bruger.

"Når vi undersøger hvilket hardware, der er billigst, ser vi på, hvilke produkter der forbruger mindst energi. Det kan være udslagsgivende på vægten," sagde Signe Lynggard Madsen.

Prisen er udslagsgivende
Selvom SKI udsender udbud, der er formuleret, så de fokuserer på kvalitet, erkender SKI, at det er prisen, der er den absolut vigtigste faktor.

"Prisen er udslagsgivende, uanset hvad man siger," sagde Signe Lynggard Madsen.

Selvom prisen er vigtigste faktor, er det stadig vigtigt, at leverandørende undersøger, hvilke andre krav SKI stiller.

"Tilpas jeres produkter efter vores krav, der hvor det er muligt. Hvis der lægges stor vægt på kvalitet i udbudet, så brug det aktivt i jeres produkt," sagde Signe Lynggard Madsen.

Læs også:
Danmarks bedste CIO: Sådan har vi effektiviseret

Her er Danmarks bedste it-virksomhed

Masser af danske it-firmaer vraget til kæmpe-udbud

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S