Her er Danmarks bedste software-virksomhed

Computerworld Top 100: Vi har kåret Danmarks bedste software-virksomhed.

Artikel top billede

Siemens Industry Software er netop blevet kåret som landets bedste software-firma.

Det er sket til Computerworlds store Top 100-kåring, der netop nu finder sted på Arken i Ishøj ved København med deltagelse af en række af Danmarks mest prominente it-virksomheder.

Siemens Industry Software ernærer sig primært ved at levere software-løsninger til olieindustrien og farmaceutiske virksomheder.

Her er det produktet COMOS, kunderne efterspørger, produktet bruges af kunderne til at holde styr på tingene i store industrianlæg.

Kunderne i forretningen er primært store virksomheder, og ifølge Siemens Industry Software selv, er kundebasen i Norden potentielt 100 kunder, hvoraf 10 virksomheder befinder sig i Danmark.

Det er altså ikke metervare-software, der har sikret Siemens Industry Software prisen.

Top 100-undersøgelsen sammenligner regnskaberne i den danske it-branche og sætter fokus på nøgleresultater i omkring 250 danske it-virksomheder.

Se alle vindere og læs mere om Computerworld Top 100

Se din placering på Top 100-listen

Se interaktivt kort med alle deltagende virksomheder

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo