Her er Danmarks bedste software-virksomhed

Computerworld Top 100: Vi har kåret Danmarks bedste software-virksomhed.

Artikel top billede

Siemens Industry Software er netop blevet kåret som landets bedste software-firma.

Det er sket til Computerworlds store Top 100-kåring, der netop nu finder sted på Arken i Ishøj ved København med deltagelse af en række af Danmarks mest prominente it-virksomheder.

Siemens Industry Software ernærer sig primært ved at levere software-løsninger til olieindustrien og farmaceutiske virksomheder.

Her er det produktet COMOS, kunderne efterspørger, produktet bruges af kunderne til at holde styr på tingene i store industrianlæg.

Kunderne i forretningen er primært store virksomheder, og ifølge Siemens Industry Software selv, er kundebasen i Norden potentielt 100 kunder, hvoraf 10 virksomheder befinder sig i Danmark.

Det er altså ikke metervare-software, der har sikret Siemens Industry Software prisen.

Top 100-undersøgelsen sammenligner regnskaberne i den danske it-branche og sætter fokus på nøgleresultater i omkring 250 danske it-virksomheder.

Se alle vindere og læs mere om Computerworld Top 100

Se din placering på Top 100-listen

Se interaktivt kort med alle deltagende virksomheder

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job