Her er Danmarks bedste software-virksomhed

Computerworld Top 100: Vi har kåret Danmarks bedste software-virksomhed.

Artikel top billede

Siemens Industry Software er netop blevet kåret som landets bedste software-firma.

Det er sket til Computerworlds store Top 100-kåring, der netop nu finder sted på Arken i Ishøj ved København med deltagelse af en række af Danmarks mest prominente it-virksomheder.

Siemens Industry Software ernærer sig primært ved at levere software-løsninger til olieindustrien og farmaceutiske virksomheder.

Her er det produktet COMOS, kunderne efterspørger, produktet bruges af kunderne til at holde styr på tingene i store industrianlæg.

Kunderne i forretningen er primært store virksomheder, og ifølge Siemens Industry Software selv, er kundebasen i Norden potentielt 100 kunder, hvoraf 10 virksomheder befinder sig i Danmark.

Det er altså ikke metervare-software, der har sikret Siemens Industry Software prisen.

Top 100-undersøgelsen sammenligner regnskaberne i den danske it-branche og sætter fokus på nøgleresultater i omkring 250 danske it-virksomheder.

Se alle vindere og læs mere om Computerworld Top 100

Se din placering på Top 100-listen

Se interaktivt kort med alle deltagende virksomheder

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS