Her er Danmarks bedste software-virksomhed

Computerworld Top 100: Vi har kåret Danmarks bedste software-virksomhed.

Artikel top billede

Siemens Industry Software er netop blevet kåret som landets bedste software-firma.

Det er sket til Computerworlds store Top 100-kåring, der netop nu finder sted på Arken i Ishøj ved København med deltagelse af en række af Danmarks mest prominente it-virksomheder.

Siemens Industry Software ernærer sig primært ved at levere software-løsninger til olieindustrien og farmaceutiske virksomheder.

Her er det produktet COMOS, kunderne efterspørger, produktet bruges af kunderne til at holde styr på tingene i store industrianlæg.

Kunderne i forretningen er primært store virksomheder, og ifølge Siemens Industry Software selv, er kundebasen i Norden potentielt 100 kunder, hvoraf 10 virksomheder befinder sig i Danmark.

Det er altså ikke metervare-software, der har sikret Siemens Industry Software prisen.

Top 100-undersøgelsen sammenligner regnskaberne i den danske it-branche og sætter fokus på nøgleresultater i omkring 250 danske it-virksomheder.

Se alle vindere og læs mere om Computerworld Top 100

Se din placering på Top 100-listen

Se interaktivt kort med alle deltagende virksomheder

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S