Nokia giver nyt håb til telebranchen

Det går over alt forventning med at sælge nyt udstyr til teleselskaberne, lyder den overraskende melding fra Nokia, som stadig tjener styrtende på sine mobiltelefoner.

Nokia har givet fornyet håb til den plagede telesektor med en overraskende meddelelse om, at de sidste tre måneder af 2003 bød på et langt bedre salg end ventet.

Nokia tjener stadig styrtende på sine mobiltelefoner. For hver eneste krone mobiltelefon, kunderne køber, ryger der næsten 25 øre i driftsoverskud til verdens største teleproducent. Alene de sidste tre måneder af 2003 solgte Nokia 55,3 millioner mobiltelefoner.

Det er imidlertid ikke så overraskende, selv om det er lidt bedre, end Nokia selv havde forudset. Det mest opsigtsvækkende er derimod, at Nokias forretning med at sælge sendeudstyr til teleselskabernes mobilnetværk slog alle forventninger med flere længder.

Nokia havde regnet med at sælge teleudstyr for knap 11 milliarder kroner, men teleselskaberne flåede for yderligere to milliarder kroner ned af hylderne.

Netop teleselskabernes manglende vilje til at investere i ny teknologi har ellers været den væsentligste faktor i telebranchens krise. Nokia-topchefen Jorma Ollila fremhæver også selv det overraskende i, at selskabernes investeringer pludselig er steget.

Investorerne tog jublende imod Nokia-meldingen. Nokias aktier steg næsten ti procent, og det smittede af på konkurrenterne.

Hos Nokia står netværksudstyr kun for en femtedel af omsætningen, som i fjerde kvartal udgjorde knap 67 milliarder kroner. For Ericsson er netværksudstyret derimod hovedforretningen, og derfor steg Ericssons aktier også mere end Nokias, 11 procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere