Sådan truer indisk kæmpe danske it-virksomheder

Computerviews:Topchef fra indisk it-gigant har netop været på besøg i Danmark, hvor selskabet allerede har kapret TDC som kunde. Men mere er på vej...

Artikel top billede

Hvad sladres der om på it-direktionsgangene i denne tid?

Jo, mange steder vil navnet TATA TCS (Tata Consultancy Services) unægteligt blive nævnt, vendt og drejet.

For den indiske it-gigant er på vej ind i Danmark i en rasende fart.

Allerede nu har selskabet kapret TDC fra CSC, men den klare udmeldning er, at man mener tilstedeværelsen i Danmark alvorligt.

Derfor kan KMD, IBM, CSC og alle de andre store it-virksomheder her i landet, nok ligeså godt vænne sig til, at TATA TCS skal tælles med fremover.

Mere på vej

En af selskabet topchefer, Ananth Krishna, har netop været i landet. Her kom han med en masse meldninger.

Blandt andet vil firmaet om få måneder lanchere et samarbejdsnetværk med start-ups og universiteter. Men Tata TCS vil også samarbejde med kunderne om udvikling, lød det. 

Imidlertid er spørgsmålet, om topchefen også har besøgt potentielle storkunder her i landet ved samme lejlighed.

Eller om han faktisk har gået bodsgang hos TDC, hvor opstarten ikke er forløbet for godt.

Under alle omstændigheder har selskabet nu oprettet et dansk CVR-nummer og bor i København.

Her er en række tidligere CSC-ansatte, der blev overleveret til Tata TCS, ansat.

TATA TCS, der samlet har omkring 250.000 ansatte, har base i Indien og leverer blandt andet it-service og outsourcing ydelser, må vi altså forvente at se mere til også her i landet i fremtiden.

Præcis hvad, må vi vente og se.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S