Artikel top billede

Sådan truer indisk kæmpe danske it-virksomheder

Computerviews:Topchef fra indisk it-gigant har netop været på besøg i Danmark, hvor selskabet allerede har kapret TDC som kunde. Men mere er på vej...

Hvad sladres der om på it-direktionsgangene i denne tid?

Jo, mange steder vil navnet TATA TCS (Tata Consultancy Services) unægteligt blive nævnt, vendt og drejet.

For den indiske it-gigant er på vej ind i Danmark i en rasende fart.

Allerede nu har selskabet kapret TDC fra CSC, men den klare udmeldning er, at man mener tilstedeværelsen i Danmark alvorligt.

Derfor kan KMD, IBM, CSC og alle de andre store it-virksomheder her i landet, nok ligeså godt vænne sig til, at TATA TCS skal tælles med fremover.

Mere på vej

En af selskabet topchefer, Ananth Krishna, har netop været i landet. Her kom han med en masse meldninger.

Blandt andet vil firmaet om få måneder lanchere et samarbejdsnetværk med start-ups og universiteter. Men Tata TCS vil også samarbejde med kunderne om udvikling, lød det. 

Imidlertid er spørgsmålet, om topchefen også har besøgt potentielle storkunder her i landet ved samme lejlighed.

Eller om han faktisk har gået bodsgang hos TDC, hvor opstarten ikke er forløbet for godt.

Under alle omstændigheder har selskabet nu oprettet et dansk CVR-nummer og bor i København.

Her er en række tidligere CSC-ansatte, der blev overleveret til Tata TCS, ansat.

TATA TCS, der samlet har omkring 250.000 ansatte, har base i Indien og leverer blandt andet it-service og outsourcing ydelser, må vi altså forvente at se mere til også her i landet i fremtiden.

Præcis hvad, må vi vente og se.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere