Ny KMD-ejer har tidligere brændt fingrene i Danmark

KMD's nye ejer. den store kapitalfond Advent International, har tidligere investeret massivt i danske virksomheder.

Artikel top billede

Folkene i KMD's nye ejer, den internationale kapitalfond Advent International, er ganske erfarne, når det gælder om opkøb og videreslag af virksomheder.

Med udgangspunkt i sit hovedkvarter i Boston på den amerikanske østkyst har selskabet investeret i mere end 600 virksomheder i 41 lande.

Som alle andre kapitalfonde er Advent Internationals forretningsmodel at opkøbe selskaber med vækstpotentiale og relativt hurtigt trimme dem, gældsætte og ekspandere dem, så deres værdi øges og derefter sælge eller børsnotere de opkøbte selskaber og høste gevinsten.

Tidshorisonten er relativt kort. Det betyder, at de opkøbte selskaber inden for få år skal ud over stepperne og levere gode takter og værdiforøgelse:

Omkostningerne skal ned, forretningen skal udbygges, der skal være udsyn til yderligere vækst, da det sikrer en høj salgspris.

Købte Ilva

Sådan var ideen også, da Advent International i 2003 købte den danske møbelkæde Ilva for 700 millioner kroner og indsatte en ekspansions-ivrig topchef, der ville bygge og udvide og ekspandere i højt tempo.

Tre forretninger i England blev åbnet på blot tre måneder. Det gik hurtigt. Men ikke som forventet. Ilva Holdning kom ud med et bragende underskud.

Det fik Advent International til at trække sig - angiveligt med et tab på et par hundrede millioner kroner. Tilbage stod Ilva og selskabets bankforbindelse, Kauphting, med tab på op mod en milliard kroner. Ilva var overlæsset med gæld. Tynget ned.

Selv pegede selskabet på, at det indædte fokus på ekspansion og vækst, som kapitalfonden havde iværksat, havde været hårdt for hele organisationen.

"Vi glemte købmandsskabet," lød det efterfølgende fra Ilvas nye topchef, Henrik Andersen, til Berlingske i 2008.

Har ejet Cybercity

Også tidligere har Advent International investeret i Danmark.

Kapitalfonden købte nemlig i 2000 finansmanden Klaus Riskærs internet-firma Cybercity for en halv milliard kroner, da kapitalfonden øjnene en god mulighed for at ekspandere og vækste. Det kan du læse mere om her.

Kapitalfonden ejede Cybercity i fem år, hvor fonden angivelt investerede massivt i Cybercity, indtil det i 2005 blev solgt til Telenor for knap 1,4 milliarder kroner. Det kan du læse mere om her.

Forventer massiv vækst

Når det gælder KMD, er forventningen da også massiv vækst.

KMD har store planer, fortæller topchef Lars Monrad-Gylling her.

Han peger på, at det offentlige it-marked fortsat er i kraftig vækst, ligesom KMD har kig på flere områder, hvor digitaliseringen endnu ikke for alvor er kommet i gang.

Hertil kommer, at det store selskab har planer om at ekspandere i udlandet.

Alt sammen passer ganske godt ind i kapitfondens planer og ønsker om hurtig vækst, så KMD om en relativt kort årrække igen kan sælges - forventelig til en endnu højere pris end de angiveligt syv milliarder kroner, som Advent International lægger på bordet.

Advent International har meddelt Computerworld, at selskabet ikke vil stå til rådighed for et interview i forbindelse med opkøbet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S