Windows 8 kan blive historiens hurtigst sælgende styresystem

Salget af Windows 7 gik forrygende, men måske kan Windows 8 slå forgængeren af pinden som det hurtigst sælgende styresystem i historien. Der er dog et stort men.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær.

It-cheferne delte: Er Windows 8 værd at satse på?

Windows-chef: Sådan kommer vi ud til de danske it-chefer.

Så meget kommer Windows 8 til at koste.

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret.

Video og billeder: Storslået lancering af Windows 8.

Microsoft vil ikke sætte tal på hvor mange licenser, der skal sælges, før det netop lancerede Windows 8 er en succes, men målsætningen er helt klar.

"Vi skæver hele tiden til salget for Windows 7, der var vores bedst - og hurtigst sælgende operativsystem. Det er vores klare målsætning at slå Windows 7," siger Martin Thorning Hansen, der er divisionschef for Windows i Danmark.

Og det kan måske lade sig gøre, lidt afhængig af, hvordan man gør salget op, siger en it-analytiker.

"Hvis man alene ser på salget af Windows 8 til pc-markedet, som er den direkte sammenligning med Windows 7, så har jeg meget svært ved at se Microsofts drøm gå i opfyldelse," siger Anders Elbak, der er it-analytiker i IDC.

Og det begrunder han med to argumenter.

"Windows 7 kom efter Vista, der blev sprunget over af rigtig mange virksomheder og brugere. Windows 8 kommer efter Windows 7, der er uhyre populært, og derfor ikke står for udskiftning," forklarer han, og fortsætter:

"Desuden bliver rigtig mange Windows-licenser solgt sammen med en ny computer, og salget af computere går i øjeblikket uhyre sløvt. I Danmark er det eksempelvis næsten gået i stå. Det vil forsinke salget af Windows 8."

Microsoft har en joker

Men han fremhæver, at Microsoft sidder med et ekstra es i ærmet.

"Hvis man hiver salget på tablet-markedet med ind i statistikken, kan Microsofts målsætning måske gå i opfyldelse. Det er dog en usikker faktor, som er svær at spå om. Men får de succes, kan tablet-markedet gøre det op for det tabte på pc-siden," siger Anders Elbak.

Læs mere:
Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

It-cheferne delte: Er Windows 8 værd at satse på?

Windows-chef: Sådan kommer vi ud til de danske it-chefer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job