Windows 8 kan blive historiens hurtigst sælgende styresystem

Salget af Windows 7 gik forrygende, men måske kan Windows 8 slå forgængeren af pinden som det hurtigst sælgende styresystem i historien. Der er dog et stort men.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær.

It-cheferne delte: Er Windows 8 værd at satse på?

Windows-chef: Sådan kommer vi ud til de danske it-chefer.

Så meget kommer Windows 8 til at koste.

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret.

Video og billeder: Storslået lancering af Windows 8.

Microsoft vil ikke sætte tal på hvor mange licenser, der skal sælges, før det netop lancerede Windows 8 er en succes, men målsætningen er helt klar.

"Vi skæver hele tiden til salget for Windows 7, der var vores bedst - og hurtigst sælgende operativsystem. Det er vores klare målsætning at slå Windows 7," siger Martin Thorning Hansen, der er divisionschef for Windows i Danmark.

Og det kan måske lade sig gøre, lidt afhængig af, hvordan man gør salget op, siger en it-analytiker.

"Hvis man alene ser på salget af Windows 8 til pc-markedet, som er den direkte sammenligning med Windows 7, så har jeg meget svært ved at se Microsofts drøm gå i opfyldelse," siger Anders Elbak, der er it-analytiker i IDC.

Og det begrunder han med to argumenter.

"Windows 7 kom efter Vista, der blev sprunget over af rigtig mange virksomheder og brugere. Windows 8 kommer efter Windows 7, der er uhyre populært, og derfor ikke står for udskiftning," forklarer han, og fortsætter:

"Desuden bliver rigtig mange Windows-licenser solgt sammen med en ny computer, og salget af computere går i øjeblikket uhyre sløvt. I Danmark er det eksempelvis næsten gået i stå. Det vil forsinke salget af Windows 8."

Microsoft har en joker

Men han fremhæver, at Microsoft sidder med et ekstra es i ærmet.

"Hvis man hiver salget på tablet-markedet med ind i statistikken, kan Microsofts målsætning måske gå i opfyldelse. Det er dog en usikker faktor, som er svær at spå om. Men får de succes, kan tablet-markedet gøre det op for det tabte på pc-siden," siger Anders Elbak.

Læs mere:
Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

It-cheferne delte: Er Windows 8 værd at satse på?

Windows-chef: Sådan kommer vi ud til de danske it-chefer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S