IDG har lagt tabene bag sig

IDG Danmark, der blandt andet udgiver Computerworld, fik underskud igen sidste år. Regnskabet var belastet af en omstrukturering af virksomheden, men den er nu gennemført, og nu er der igen sorte tal på bundlinien.

Selskabet IDG Danmark, der udgiver Computerworld, PC World og BiotechDenmark og står bag de tilhørende internettjenester, har lagt tabene bag sig.

Det siger administrerende direktør Preben Engell, som netop har offentliggjort sit seneste regnskab for perioden, der sluttede med udgangen af september.

Regnskabet er præget af, at IDG har tilpasset sine omkostninger til en faldende omsætning. Udgifterne i den forbindelse tyngede seneste regnskab.

Væsentligt bedre

Det blev dog væsentligt bedre end forrige års, der viste et minus på 33,5 millioner kroner. Trods forbedringen betegner Preben Engell seneste regnskabsresultat som utilfredsstillende.

Men derudover fejler hans optimisme intet. For det første forudser han, at et forsigtigt opsving langt om længe vil indfinde sig i løbet af foråret. For det andet er udgifterne til at omstille virksomheden nu endegyldigt afholdt.

Det betyder, at IDG kunne gå ud af første kvartal af det nye regnskabsår med et pænt overskud. Preben Engell ser ingen tegn på, at det skulle ændre sig for resten af året.

IDG Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Bruttofortjeneste65,485,9
Resultat af primær drift (EBIT)-8,7-33,7
Resultat før skat -8,8-33,4
Resultat-8,7-33,5
Egenkapital4,69,8
Antal ansatte117174
- Desuden er vi klar til ny vækst, og vi kommer med flere nye produkter i løbet af første halvår, fortæller IDG-direktøren.

Han lægger også vægt på, at Computerworld-selskabet stadig er villig til at investere i nye projekter.

- Selv om regnskabet ikke umiddelbart viser det, så råder vi over den nødvendige kapital i koncernen til at reagere hurtigt, fremhæver Preben Engell.

IDG Danmark er ejet af amerikanske International Data Group, som udgiver it-publikationer i hele verden. Koncernen omfatter også analyseselskabet IDC.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job