CSC-boss til ansatte: Vi lukker ikke ned i Danmark

CSC har solgt væsentlige dele af forretningen fra i Italien, men det vil ikke ske i Danmark, lover dansk CSC-topchef.

Artikel top billede

Topchef John Walsh fra CSC i Danmark lover de danske ansatte, at de ikke kommer til at lide samme skæbne som de italienske kollegaer.

Læs også:

Stor fyringsrunde på vej i CSC

Topchef: Sådan skal CSC DAnmark komme på sporet igen

De danske CSC-ansatte er blevet præsenteret for en omstruktureringsplan, hvor der blandt andet skal skæres 180 stillinger.

Men her stopper øvelsen slet ikke for selskabet, der har afleveret et dansk regnskab med et underskud på næsten en milliard kroner og allerede har fyret mere end 500 ansatte i år.

Nervøsiteten lader da også til at sidde uden på tøjet hos flere af de ansatte.

I hvert fald spurgte en ansat den administrerende direktør John Walsh fra CSC Danmark, om man også i Danmark vil frasælge og nærmest lukke helt ned.

Det skete ved en briefing tirsdag.

Vil det samme ske her som i Italien. Vil dele af firmaet blive frasolgt?

"I løbet af det forløbne år har vi helt tydeligt gjort et enormt stykke arbejde i forhold til at gennemse forretningen. Er vi overhovedet i stand til at lave en turn-around? Svaret er ja, og vi har naturligvis investeret heftigt i den eksisterende forretning," lød svaret fra topchef John Walsh.

"Vi har ingen intensioner om at udføre nogen som helst frasalg eller adskillelse af dele af firmaet i større omfang," sagde han.

Ingen aktuelle planer

Topchefen forklarer, at man naturligvis vil skulle gøre nogle ting anderledes. Måske uddanne og flytte folk rundt.

"Men der er ingen aktuelle planer om nogen som helst form for salg af hele eller dele af forretningen," lød svaret fra John Walsh til de ansatte i tirsdag formiddag.

De store omstruktueringer vil løbende blive præsenteret for de ansatte, der dog allerede har fået af vide, at 180 stillinger skal skæres.

Læs også: 

Stor fyringsrunde på vej i CSC

Topchef: Sådan skal CSC DAnmark komme på sporet igen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job