CSC-boss til ansatte: Vi lukker ikke ned i Danmark

CSC har solgt væsentlige dele af forretningen fra i Italien, men det vil ikke ske i Danmark, lover dansk CSC-topchef.

Artikel top billede

Topchef John Walsh fra CSC i Danmark lover de danske ansatte, at de ikke kommer til at lide samme skæbne som de italienske kollegaer.

Læs også:

Stor fyringsrunde på vej i CSC

Topchef: Sådan skal CSC DAnmark komme på sporet igen

De danske CSC-ansatte er blevet præsenteret for en omstruktureringsplan, hvor der blandt andet skal skæres 180 stillinger.

Men her stopper øvelsen slet ikke for selskabet, der har afleveret et dansk regnskab med et underskud på næsten en milliard kroner og allerede har fyret mere end 500 ansatte i år.

Nervøsiteten lader da også til at sidde uden på tøjet hos flere af de ansatte.

I hvert fald spurgte en ansat den administrerende direktør John Walsh fra CSC Danmark, om man også i Danmark vil frasælge og nærmest lukke helt ned.

Det skete ved en briefing tirsdag.

Vil det samme ske her som i Italien. Vil dele af firmaet blive frasolgt?

"I løbet af det forløbne år har vi helt tydeligt gjort et enormt stykke arbejde i forhold til at gennemse forretningen. Er vi overhovedet i stand til at lave en turn-around? Svaret er ja, og vi har naturligvis investeret heftigt i den eksisterende forretning," lød svaret fra topchef John Walsh.

"Vi har ingen intensioner om at udføre nogen som helst frasalg eller adskillelse af dele af firmaet i større omfang," sagde han.

Ingen aktuelle planer

Topchefen forklarer, at man naturligvis vil skulle gøre nogle ting anderledes. Måske uddanne og flytte folk rundt.

"Men der er ingen aktuelle planer om nogen som helst form for salg af hele eller dele af forretningen," lød svaret fra John Walsh til de ansatte i tirsdag formiddag.

De store omstruktueringer vil løbende blive præsenteret for de ansatte, der dog allerede har fået af vide, at 180 stillinger skal skæres.

Læs også: 

Stor fyringsrunde på vej i CSC

Topchef: Sådan skal CSC DAnmark komme på sporet igen

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-supporter til Djurslands Bank

Midtjylland

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension