CSC-boss til ansatte: Vi lukker ikke ned i Danmark

CSC har solgt væsentlige dele af forretningen fra i Italien, men det vil ikke ske i Danmark, lover dansk CSC-topchef.

Artikel top billede

Topchef John Walsh fra CSC i Danmark lover de danske ansatte, at de ikke kommer til at lide samme skæbne som de italienske kollegaer.

Læs også:

Stor fyringsrunde på vej i CSC

Topchef: Sådan skal CSC DAnmark komme på sporet igen

De danske CSC-ansatte er blevet præsenteret for en omstruktureringsplan, hvor der blandt andet skal skæres 180 stillinger.

Men her stopper øvelsen slet ikke for selskabet, der har afleveret et dansk regnskab med et underskud på næsten en milliard kroner og allerede har fyret mere end 500 ansatte i år.

Nervøsiteten lader da også til at sidde uden på tøjet hos flere af de ansatte.

I hvert fald spurgte en ansat den administrerende direktør John Walsh fra CSC Danmark, om man også i Danmark vil frasælge og nærmest lukke helt ned.

Det skete ved en briefing tirsdag.

Vil det samme ske her som i Italien. Vil dele af firmaet blive frasolgt?

"I løbet af det forløbne år har vi helt tydeligt gjort et enormt stykke arbejde i forhold til at gennemse forretningen. Er vi overhovedet i stand til at lave en turn-around? Svaret er ja, og vi har naturligvis investeret heftigt i den eksisterende forretning," lød svaret fra topchef John Walsh.

"Vi har ingen intensioner om at udføre nogen som helst frasalg eller adskillelse af dele af firmaet i større omfang," sagde han.

Ingen aktuelle planer

Topchefen forklarer, at man naturligvis vil skulle gøre nogle ting anderledes. Måske uddanne og flytte folk rundt.

"Men der er ingen aktuelle planer om nogen som helst form for salg af hele eller dele af forretningen," lød svaret fra John Walsh til de ansatte i tirsdag formiddag.

De store omstruktueringer vil løbende blive præsenteret for de ansatte, der dog allerede har fået af vide, at 180 stillinger skal skæres.

Læs også: 

Stor fyringsrunde på vej i CSC

Topchef: Sådan skal CSC DAnmark komme på sporet igen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job