Tiscali hyrer direktør fra Cybercity

36-årige Serge Lupas overtager den ledige post som administrerende direktør for Tiscali i Danmark. Han ser det som sin fornemste opgave at genskabe tilliden til det blakkede Tiscali-navn hos kunderne og i offentligheden.

36-årige Serge Lupas skal navigere internetselskabet Tiscalis danske forretning ud af de oprørte vande, selskabet befinder sig i.

- En af mine vigtigste opgaver bliver at genskabe kundernes og offentlighedens tiltro til Tiscali-navnet i Danmark, der har slidt med dårlig presseomtale, blandt andet fordi vores serviceniveau har været for lavt, siger den nyudnævnte direktør.

Serge Lupas kommer fra en stilling hos konkurrenten Cybercity, hvor han var direktør for nye forretningsområder.

Overtager tom direktørstol

Han har netop sat sig i direktørstolen hos den italienske internetudbyder, der har stået tom, siden Lis Nyholm forlod den 1. november sidste år efter kun 10 måneder på posten.

Hun nåede at rette en del op på Tiscalis kundeservice, der en overgang nærmest var utilgængelig for kunderne, hvilket fik antallet af klager til at eksplodere.

- I dag er vores kundeservice mindst lige så god som vores konkurrenters. Vi, og vores kunder, var igennem en kaotisk periode, da vi skiftede til nye systemer i 2003, men nu er vi ovre det og klar til at konkurrere om kundernes gunst igen, siger han.

Tiscali slider dog ikke kun med et blakket omdømme, men har også problemer med at få den danske forretning til at hænge sammen.

I de to seneste regnskabsår har den italienske internetudbyder tabt næsten en halv milliard kroner i Danmark. Men direktøren er optimist.

- Optimismen begrunder jeg blandt andet med de synlige forbedringer, som vores kundeservice har opnået. Derudover går vi i dag i luften med nye priser på bredbånd, der helt sikkert vil trække nye kunder til, siger han.

Tiscali mangler en styrmand

Ifølge Ruud Huisman, der er administrerende direktør for Tiscali i Norden og Benelux, faldt valget på Serge Lupas, fordi han havde den rette personlighed og både er ung og erfaren.

- Vigtigst af alt er det, at det Tiscali virkelig mangler i Danmark er en stærk styrmand, og det mener jeg, at Serge er, siger han.

Serge Lupas lægger ikke skjul på, at det bliver en stor udfordring at få den danske forretning til at give sorte tal på bundlinjen, da Tiscali har endog meget svært ved at tjene penge, når bredbåndspriserne er så lave som i dag.

- Vi får et mere fornuftigt marked, når vi får brudt TDC's monopolstatus på bredbåndsområdet, så kan vi tjene penge igen, siger Serge Lupas.

Han er opvokset i Frankrig, men har boet i Danmark i otte år og taler flydende dansk med svag fransk accent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse