HR-chef efter ballade: KMD-ansattes tilfredshed stiger og stiger

KMD-ansatte bliver mere og mere tilfredse, påpeger KMD's HR-chef efter ballade om frokost-ordning og SAP-folk.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Masser af utilfredse SAP-folk skred fra KMD-projekt.

Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten.

KMD-chef: Derfor tog vi betalt frokost fra ansatte.

En lokal fagforeningsklub i KMD har i en udtalelse vrisset over arbejdsvilkårne hos it-giganten, som de mener er blevet forringet i en grad, så et to-cifret antal SAP-folk faktisk er smuttet fra et projekt.

Kritikken kommer i kølvandet på en strid omkring, at ansatte hos det KMD udskilte firmaet KMD BPO (Business Process Outsourcing) har fået frataget deres betalte frokost.

Men hos KMD afviser man enhver snak om general utilfredshed hos KMD-ansatte.

Faktisk påpeger HR- og kommunikationsdirektør Karin Hindkjær fra KMD i en skriftlig udtalelse, at medarbejdertilfredsheden er stigende:

"Vi har naturligvis respekt for, at HK i videst mulig omfang varetager deres medlemmers interesse, men vi kan ikke genkende billedet, der tegnes af HK."

Ingen forretning mindst attraktiv

"Det er ikke vores oplevelse, at vi mister SAP kompetencer på grund af forringede arbejdsvilkår," understeger hun.

"Vores seneste medarbejdertilfredshedsanalyse viser tværtimod en stigende tilfredshed med KMD som arbejdsplads," påpeger hun.

Omkring frokostordningen i BPO-datterselskabet er der foretaget en ændring, som basalt set handler om at kunne konkurrere i markedet.

"Hvis ikke vi er konkurrencedygtige, så har vi på den lange bane ikke nogen forretning. Og det er jo det mindst attraktive alternativ af alle," siger hun.

Læs også:

Masser af utilfredse SAP-folk skred fra KMD-projekt.

Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten.

KMD-chef: Derfor tog vi betalt frokost fra ansatte.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos