HR-chef efter ballade: KMD-ansattes tilfredshed stiger og stiger

KMD-ansatte bliver mere og mere tilfredse, påpeger KMD's HR-chef efter ballade om frokost-ordning og SAP-folk.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Masser af utilfredse SAP-folk skred fra KMD-projekt.

Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten.

KMD-chef: Derfor tog vi betalt frokost fra ansatte.

En lokal fagforeningsklub i KMD har i en udtalelse vrisset over arbejdsvilkårne hos it-giganten, som de mener er blevet forringet i en grad, så et to-cifret antal SAP-folk faktisk er smuttet fra et projekt.

Kritikken kommer i kølvandet på en strid omkring, at ansatte hos det KMD udskilte firmaet KMD BPO (Business Process Outsourcing) har fået frataget deres betalte frokost.

Men hos KMD afviser man enhver snak om general utilfredshed hos KMD-ansatte.

Faktisk påpeger HR- og kommunikationsdirektør Karin Hindkjær fra KMD i en skriftlig udtalelse, at medarbejdertilfredsheden er stigende:

"Vi har naturligvis respekt for, at HK i videst mulig omfang varetager deres medlemmers interesse, men vi kan ikke genkende billedet, der tegnes af HK."

Ingen forretning mindst attraktiv

"Det er ikke vores oplevelse, at vi mister SAP kompetencer på grund af forringede arbejdsvilkår," understeger hun.

"Vores seneste medarbejdertilfredshedsanalyse viser tværtimod en stigende tilfredshed med KMD som arbejdsplads," påpeger hun.

Omkring frokostordningen i BPO-datterselskabet er der foretaget en ændring, som basalt set handler om at kunne konkurrere i markedet.

"Hvis ikke vi er konkurrencedygtige, så har vi på den lange bane ikke nogen forretning. Og det er jo det mindst attraktive alternativ af alle," siger hun.

Læs også:

Masser af utilfredse SAP-folk skred fra KMD-projekt.

Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten.

KMD-chef: Derfor tog vi betalt frokost fra ansatte.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S