HR-chef efter ballade: KMD-ansattes tilfredshed stiger og stiger

KMD-ansatte bliver mere og mere tilfredse, påpeger KMD's HR-chef efter ballade om frokost-ordning og SAP-folk.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Masser af utilfredse SAP-folk skred fra KMD-projekt.

Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten.

KMD-chef: Derfor tog vi betalt frokost fra ansatte.

En lokal fagforeningsklub i KMD har i en udtalelse vrisset over arbejdsvilkårne hos it-giganten, som de mener er blevet forringet i en grad, så et to-cifret antal SAP-folk faktisk er smuttet fra et projekt.

Kritikken kommer i kølvandet på en strid omkring, at ansatte hos det KMD udskilte firmaet KMD BPO (Business Process Outsourcing) har fået frataget deres betalte frokost.

Men hos KMD afviser man enhver snak om general utilfredshed hos KMD-ansatte.

Faktisk påpeger HR- og kommunikationsdirektør Karin Hindkjær fra KMD i en skriftlig udtalelse, at medarbejdertilfredsheden er stigende:

"Vi har naturligvis respekt for, at HK i videst mulig omfang varetager deres medlemmers interesse, men vi kan ikke genkende billedet, der tegnes af HK."

Ingen forretning mindst attraktiv

"Det er ikke vores oplevelse, at vi mister SAP kompetencer på grund af forringede arbejdsvilkår," understeger hun.

"Vores seneste medarbejdertilfredshedsanalyse viser tværtimod en stigende tilfredshed med KMD som arbejdsplads," påpeger hun.

Omkring frokostordningen i BPO-datterselskabet er der foretaget en ændring, som basalt set handler om at kunne konkurrere i markedet.

"Hvis ikke vi er konkurrencedygtige, så har vi på den lange bane ikke nogen forretning. Og det er jo det mindst attraktive alternativ af alle," siger hun.

Læs også:

Masser af utilfredse SAP-folk skred fra KMD-projekt.

Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten.

KMD-chef: Derfor tog vi betalt frokost fra ansatte.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S