HR-chef efter ballade: KMD-ansattes tilfredshed stiger og stiger

KMD-ansatte bliver mere og mere tilfredse, påpeger KMD's HR-chef efter ballade om frokost-ordning og SAP-folk.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Masser af utilfredse SAP-folk skred fra KMD-projekt.

Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten.

KMD-chef: Derfor tog vi betalt frokost fra ansatte.

En lokal fagforeningsklub i KMD har i en udtalelse vrisset over arbejdsvilkårne hos it-giganten, som de mener er blevet forringet i en grad, så et to-cifret antal SAP-folk faktisk er smuttet fra et projekt.

Kritikken kommer i kølvandet på en strid omkring, at ansatte hos det KMD udskilte firmaet KMD BPO (Business Process Outsourcing) har fået frataget deres betalte frokost.

Men hos KMD afviser man enhver snak om general utilfredshed hos KMD-ansatte.

Faktisk påpeger HR- og kommunikationsdirektør Karin Hindkjær fra KMD i en skriftlig udtalelse, at medarbejdertilfredsheden er stigende:

"Vi har naturligvis respekt for, at HK i videst mulig omfang varetager deres medlemmers interesse, men vi kan ikke genkende billedet, der tegnes af HK."

Ingen forretning mindst attraktiv

"Det er ikke vores oplevelse, at vi mister SAP kompetencer på grund af forringede arbejdsvilkår," understeger hun.

"Vores seneste medarbejdertilfredshedsanalyse viser tværtimod en stigende tilfredshed med KMD som arbejdsplads," påpeger hun.

Omkring frokostordningen i BPO-datterselskabet er der foretaget en ændring, som basalt set handler om at kunne konkurrere i markedet.

"Hvis ikke vi er konkurrencedygtige, så har vi på den lange bane ikke nogen forretning. Og det er jo det mindst attraktive alternativ af alle," siger hun.

Læs også:

Masser af utilfredse SAP-folk skred fra KMD-projekt.

Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten.

KMD-chef: Derfor tog vi betalt frokost fra ansatte.

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision