TDC udnævner ny topchef til NetDesign

TDC udnævner ny topchef til NetDesign. Den nye direktør har i mange år stået i spidsen for stort dansk it-firma.

Artikel top billede

Læs også interview med Steen Hagengaard: Derfor sagde jeg ja til NetDesign.

Tidligere topchef for Columbus IT, Steen Hagengaard, bliver ny topchef for TDC's netværksfirma NetDesign.

Her kommer han til at afløse Keld Jersild Olsen, der i november forlod NetDesign i forbindelse med en større omstrukturering af selskabet. Det kan du læse mere om her.

Steen Hagengaard har været administrerende direktør for Columbus IT i ni år, men trak sig fra topjobbet i foråret. Det kan du læse mere om her.

Dengang fortalte han til Computerworld, at han ikke havde nyt job på hånden, og at han 'måtte i gang' med sit netværk for at se, om der skulle dukke noget op.

Dengang forestillede han sig, at et nyt job skulle være projektorienteret -  og måske også it.

Eva Berneke, der er koncerndirektør i TDC Erhverv, som NetDesign hører under samt bestyrelsesformand for selskabet, begrunder ansættelsen af Steen Hagengaard med, at han har lang erfaring inden for netop projekt- og konsulentopgaver.

"Han har derfor den helt rigtige profil til at lede NetDesign videre og udbygge NetDesigns rolle," siger hun.

Læs også:

Topchef: Derfor trækker jeg mig fra Columbus.

Topchef Keld Jersild Olsen færdig i NetDesign - medarbejdere fyres.

TDC: Sådan vil nyt NetDesign tæske konkurrenterne.

Keld Jersild efter exit: Sådan efterlader jeg NetDesign.

TDC: Her er planen med Netdesign og TDC Hosting.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS