Gratis it-tjek af din virksomhed: Er du helt ajour?

Du kan risikere at gå glip af gyldne it-muligheder, hvis du ikke er klar til. Få fem gode råd til, hvordan du undgår det.

Artikel top billede

Læs også:

Har vi overhovedet brug for it-afdelingen længere?

Her er de mest innovative it-firmaer i verden

Er din virksomhed gået i stå?
Eller føler du, at virksomheden går glip af store it-trends som brugen af sociale medier eller digitalisering af grundlæggende arbejdsgange og produktionsflow?

Så få et gratis innovationstjek på det offentliges regning.

Sådan lyder rådet fra projektchef Lars Mattson fra innovationsnetværket iKraft, der er støttet af Region Midtjylland i samarbejde med kommuner i regionen og drevet af de tre østjyske it-organisationer Alexandra Instituttet, Innovation Lab og it-forum Midtjylland.

1.500 har fået hjælp

Lars Mattson fortæller, at der i de seneste tre år på landsplan har været i kontakt med 6.000 danske virksomheder med op til 250 medarbejdere, hvoraf 1.500 har haft besøg af en innovations-agent.

Agenterne kommer fra såkaldte GTS'er (godkendte teknologiske institutter), der blandt andet inkluderer Alexandra Instituttet, og Teknologisk Institut.

Efter en indledende screening af din virksomheds behov, får du besøg i en time eller to af en af landets op mod 40 innovationsagenter.

Agenten går derefter hjem og skriver en handlingsplan med konkrete anbefalinger til, hvordan du kommer videre med at få fat de i livsgivende digitale trends.

"GTS'erne tager et holistisk syn på virksomhedens udfordringer, opridser de relevante problemstillinger og ikke mindst hjælper med vejledningen til, hvem man skal have fat i for at komme videre," forklarer Lars Mattson om processen.

"Virksomheder, der efterspørger en innovations-agent, er typisk etablerede firmaer, som trænger til noget nyt input. Og man kan sige, at alt, hvad de risikerer at miste er de to timer, som det indledende møde varer," fortsætter han.

Mange er lukkede

Hele ideen med at få hjælp til at styrke innovationen i virksomheden er finansieret af Styrelsen for Forskning og Innovation, der aflønner GTS'erne alt efter, hvor meget de rådgiver.

Innovationsnetværket iKraft fra Region Midtjylland har igennem de seneste fem år hjulpet hundredevis af midtjyske virksomheder med at udvikle og implementere it- og teknologiprodukter.

I den forbindelse har Lars Mattson samlet fem råd til de mindre og mellemstore virksomheder, der har taget imod hjælpen og kommet videre i deres proces med at dyrke den sunde bundlinje.

"iKraft arbejder udelukkende med virksomheder i Region Midtjylland, men vores råd er landsdækkende, ligesom ordningen med at få innovations-agenter også er landsdækkende," forklarer Lars Mattson.

Ikke alle er dog lige åbne, når innovations-agenterne rykker ud med deres velmenende anbefalinger, fortæller Lars Mattson.

"Når 'fatter' i form af virksomhedsstifteren først har fået ideen, så er der en tilbøjelighed til, at han er bange for at dele den med andre og blive kigget over skulderen. Men en samtale med en agent er naturligvis fortrolig," forsikrer Lars Mattson.

Han har ud fra iKrafts arbejde med hundredevis af virksomheder fem råd til, hvordan små og mellemstore virksomheder plejer deres innovationskraft.

De fem råd kan du læse ude til højre for den artikel.

Læs også:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job