Telia: 100 millioner kroner til Danmark

Telias danske fastnetselskab har igen tømt pengekassen, og de svensk-finske ejere fylder den op med 100 millioner kroner. "Vi skal fortsat bruge penge til investeringer," siger direktøren.

Så har svensk-finske Teliasonera endnu en gang sendt penge til Danmark. Denne gang lyder regningen på 100 millioner kroner, som fylder kassen i den danske fastnetforretning.

Telia har ellers svoret at ville levere driftsoverskud i Danmark, men ifølge direktør Peter Bredgaard er det ikke i sig selv tilstrækkeligt.

- Når man driver en virksomhed af vores type, er det ikke nok at forbedre sin indtjening væsentligt. Der skal fortsat bruges penge til investeringer, siger han.

Peter Bredgaard ønsker ikke at svare på, hvor længe han forventer, at den nye håndsrækning fra ejerne slår til.

Han vil heller ikke nævne konkrete områder eller produkter, som pengene skal gå til. Direkte adspurgt, om Telia er på vej til at genoplive ADSL-satsningen herhjemme, svarer han:

- Der er fortsat ikke truffet nogen beslutning om, hvad vej vi går med ADSL.

Telia lagde sine ADSL-produkter på is i efteråret 2002, da selskabet foretag en katastrofeopbremsning i den danske fastnetforretning. 230 medarbejdere røg ud af selskabet.

Samtidig skar Telia i første omgang 2,5 milliarder kroner af værdien af sit danske fastnetselskab. En yderligere finkæmning lagde en halv milliard kroner til den nedskrivning, og samlet bedømte Telia kun sin milliardinvestering i dansk fastnet til at være småpenge værd.

Alligevel vælger det svensk-finske teleselskab nu at blive ved med at investere i Danmark, og det undrer ikke direktøren for telekonsulentfirmaet Netplan, Torben Rune.

- Beløbets størrelse er ikke alarmerende, selv om det ikke er et sundhedstegn, at en virksomhed, som har været i Danmark i en årrække, har brug for 100 millioner kroner i arbejdskapital, siger han.

Ifølge Torben Rune er Telia dog begyndt at rydde op i de underskudsgivende produkter og er på markedet med mere konkurrencedygtige tilbud over for erhvervskunderne.

- Men det tager længere tid end tidligere at plukke kunderne, fordi der er en tendens til længevarende aftaler, fortæller han.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S