Nyt værktøj kan bryde din kryptering med et snuptag

Kryptering af diskenheder med populære krypteringsprogrammer er sårbar overfor nyt værktøj, der i særlige tilfælde kan finde krypteringsnøglen i hukommelsesdumpfiler.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De russiske kodeknækkere hos ElcomSoft har lanceret et nyt produkt, der kan finde frem til koden til filer, der er krypteret med BitLocker, PGP og open source-favoritten TrueCrypt, hvis ikke de krypterede diskenheder er blevet sikkert afmonteret.

Det er kun en lille sårbarhed i disse systemer til kryptering, som ElcomSofts nye værktøj Forensic Disk Decryptor udnytter, men den kan i visse tilfælde være nyttig i forbindelse med for eksempel efterforskning.

En diskenhed, der er krypteret med et af disse programmer, er normalt beskyttet ved hjælp af en adgangskode, der i praksis ikke kan knækkes af nogen kendt brute force-metode, så længe det er tilstrækkeligt langt og komplekst.

Ligger som filer

Men når denne adgangskode er indtastet og diskenheden er åbnet, ligger nøglen til at få adgang til denne diskenhed og dens filer i hukommelsen som dumpfiler eller (i det tilfælde at pc'en er gået i dvale) som dvalefiler, forklarer ElcomSoft.

Disse midlertidige filer giver adgang til den nøgle, der anvendes til at sikre diskenhederne, hvis man har adgang til pc'en, mens den er tændt eller i dvale.

Disse filer kan også findes på et system, der er slukket, hvis pc'en gik i dvale, mens den krypterede diskenhed var åben, før pc'en blev lukket ned.

Kort sagt er filer, der er krypteret med BitLocker, PGP og TrueCrypt, stadig beskyttede mod dette nye værktøj, så længe de krypterede diskenheder åbnes eller monteres og derefter lukkes og afmonteres ordentligt igen.

Dvaletilstand bør slås fra

Dermed slettes nemlig det ubeskyttede hukommelsesdump.

For at højne sikkerheden yderligere bør man slå dvaletilstand helt fra.

ElcomSoft oplyser ikke i detaljer, hvordan firmaet finder og analyserer de hukommelsesdumpfiler, der bruges til at finde krypteringsnøglerne, selvom firmaet erkender, at teknikken - især den via FireWire - ikke ligefrem er ny; den debatteres bare ikke særlig ofte.

"Det nye produkt inkluderer algoritmer, der gør det muligt for os at analysere dumps af computeres hukommelse og her finde områder, der indeholder krypteringsnøgler," forklarer ElcomSofts topchef, Vladimir Katalov, i et blogindlæg om det nye værktøj.

"Nogle gange opdages nøglerne ved hjælp af analyse af byte-sekvenser og nogle gange ved at undersøge krypto-containernes interne struktur. Søgning efter PGP-nøgler kan gøres betydeligt hurtigere, hvis man kender den eksakte krypteringsalgoritme."

Værktøjet koster 1.700 kroner og har som målgruppe blandt andet kriminalteknikere, der arbejder for politimyndigheder. Her kan der være brug for at opnå adgang til krypterede data i forbindelse med efterforskning af forbrydelser.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S