IBM og HP anklages for at udnytte arbejdere

Flere store it-selskaber lader fabriksarbejdere i den tredje verden arbejde under horrible forhold hos underleverandørerne. Det hævder en katolsk organisation, som anklager både Dell, IBM og HP for at se igennem fingre med underleverandørernes behandling af de ansatte.

En katolsk organisation anklager it-selskaber som Dell, IBM og HP for at lade ansatte, der producerer komponenter til selskabernes produkter i den tredje verden, arbejde under horrible forhold. Det skriver nyhedstjenesten Zdnet i sin britiske udgave.

Organisationen Catholic Agency for Overseas Development (CAFOD) fastslår i en ny rapport, at fabriksarbejdere i Mexico, Kina og Thailand må finde sig i obligatorisk overtid, at blive lønnet lavere end den gældende mindsteløn samt at de ikke får sygesikring, pension og arbejdsløshedsunderstøttelse.

Dårlig sikkerhed

Dertil kommer, at mange fabrikker har dårlig sikkerhed, lyder det i rapporten.

- Situationen er uacceptabel. Det kan godt være, at produkterne repræsenterer det nyeste i højteknologi, men arbejdsforholdene i computerfremstilling kan være chokerende dårlige, siger Katherine Astill fra CAFOD til Zdnet.

Især kritiseres IBM for ikke at kræve af sine leverandører, at man ikke bruger tvangsarbejdere eller børnearbejdere.

Samtidig anklages it-selskabet for at se igennem fingre med voldsomme overarbejdsbyrder og hårdhændet behandling af de ansatte.

Nøgen kropsvisitation

Rapporten bringer et eksempel fra en fabrik, som laver komponenter til HP, hvor en 26-årig kvinde blev tvunget til at lade sig kropsvisitere nøgen og tage en graviditetstest foran arbejdgiveren.

Gravide ansatte kan forvente at blive fyret, konstaterer CAFOD ifølge Zdnet.

Ifølge HP kender man ikke til sagen, og såvel HP som IBM bedyrer, at de arbejder løbende med leverandørerne på at sikre, at de overholder selskabernes betingelser.

CAFOD foreslår, at de multinationale selskaber tilslutter sig et regelsæt fastsat af FN's internationale organisation for arbejdskraft, satm at de sætter ressourcer ind på at checke, at disse standarder overholdes, skriver nyhedstjenesten.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly