Steve Jobs-succes bryder med Disney

Animations-studiet bag Toy Story og Find Nemo, Pixar, vil ikke længere danse efter Disneys pibe. Bestyrelsesformand Steve Jobs fra Apple har længe været irriteret over, at Disney løb med for stor en del af indtægterne fra tegnefilmene, og Pixar bryder nu med underholdningsgiganten.

Den succesfulde 3D-animationsvirksomhed Pixar har afbrudt sin distributionsaftale med Disney. Det skriver The Wall Street Journal.

Apple-chefen Steve Jobs, som er bestyrelsesformand i Pixar, kan ikke enes med Disneys topchef, Michael Eisner, og vil nu lade Pixar klare sig selv.

Bruddet er et slag for Disney, som har tjent stort på distributionsaftalen med Pixar i år, hvor studiets egne animationsproduktioner har klaret sig markant dårligere.

Det forholdsvis unge animationsstudie har haft en stime af succeser med sine computeranimerede film, senest med "Find Nemo" og tidligere med titler som "Toy Story 1 og 2" og "Monsters".

Steve Jobs offentliggjorde i går en meddelelse, hvor han udtrykte sin frustration over, at en ny aftale ikke kunne komme på plads trods 10 måneders forhandlinger, skriver den amerikanske finansavis.

Ville skære i Disney's andel

Apple-chefen har søgt at genforhandle kontrakten således, at Pixar selv afholdt sine produktionsomkostninger, mens Disney til gengæld måtte nøjes med rene distributionsindtægter.

Disney mente til gengæld, at man allerede havde givet nok i porten i forhandlingerne.

- Disney kunne ikke acceptere Pixars sidste tilbud, fordi det ville koste Disney hundredvis af millioner af dollars, som selskabet havde ret til under de gældende aftaler, siger Disneys finansdirektør Tom Staggs i en meddelelse om bruddet, skriver Wall Street Journal.

Til gengæld betyder bruddet, at Disney nu kan forventes at gøre brug af retten til at lave fortsættelser af en række af de tidligere animations-succeser fra Pixar, sådan som aftalerne har givet mulighed for. Det er hidtil ikke sket for at undgå at tirre Steve Jobs, skriver avisen.

Annonce

Annonceindlæg fra Geoinfo

Digitale tvillinger: GIS skaber sammenhæng på tværs af systemer

GIS forbinder modeller, sensordata og drift i en geografisk sammenhæng. Sådan skaber det værdi – og her er de centrale valg for IT.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S