Din mail og kalender: Er det Microsoft, IBM eller Google?

Der sker ting og sager på markedet for mail- og kalender, hvor cloud-løsningerne nu for alvor vinder frem. Hvordan ser situationen ud i din virksomhed?

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Derfor vinder Microsofts Office 365 IBM over IBM og Google

CIO i Grundfos vælger Office 365 til 13.000 ansatte

Her er de danske it-chefers foretrukne mail-løsning

Mail og kalender er helt centrale dele af enhver moderne, it-baseret virksomhed.

Netop markedet for de løsninger er under voldsom forandring, og leverandører som Microsoft, IBM og Google kæmper hårdt om kunderne.

Det er fortsat de lokale og hostede Exchange-løsninger, der dominerer her i Danmark, mens også IBM's Notes/Domino fylder godt i landskabet.

Ifølge IDC havde Microsoft på email-markedet i Danmark en omsætnings-markedsandel på 58 procent i 2011.

Andenpladsen nuppede IBM med 28 procent af den samlede omsætning. 

Endelig lå Google på daværende tidspunkt i Danmark på blot 0,5 procent ifølge IDC. 

Det er dog målt på omsætning, og måler man på antallet af brugere på de respektive løsninger, ser billedet ikke nødvendigvis sådan ud.  

Cloud-løsningerne på vej

Med cloud-løsninger som Google Apps, Microsofts Office 365 og IBM Smartcloud sker der nu også et ryk mod de store cloud-datacentre.

Gartner har tidligere vurderet, at cloud email, der i 2011 blot udgjorde tre-fire procent af det generelle email-marked, vil udgøre omring 20 procent i 2016 og 55 procent i 2020.

Vi er interesseret i at høre, om den tendens allerede mærkes i din virksomhed?

Først vil vi dog bede dig forholde dig til nedenstående spørgsmål:

Spørgsmål: Er du på vej i skyen?

Læs også:

Derfor vinder Microsofts Office 365 IBM over IBM og Google

CIO i Grundfos vælger Office 365 til 13.000 ansatte

Her er de danske it-chefers foretrukne mail-løsning

Cloud-leverandørerne har ikke kun mail og kalender at byde på i skyen, men i ligeså høj grad kontorpakker, samarbejdsværktøjer og kommunikationsløsninger.

Blandt Office 365-kunderne her i Danmark finder man i dag blandt andre ISS, B&O, A.P. Møller - Mærsk, Dong Energy, Coloplast Svendborg Kommune og Grundfos.

CIO Jens Hartmann fra Grundfos har fortalt, hvorfor koncernen vælger Office 365 og dermed cloud computing til 13.000 professionelle it-brugere og på sigt til hele koncernen, omkring 20.000 medarbejdere.

"Vi skifter, fordi det er det bedste valg for os i forhold til den arkitektur, vi har som helhed."

"Man skal se det i forhold til den arkitektur, vi i øvrigt står på - med de applikationer og den infrastruktur, vi har, og med de arkitekturer og strategier, der ligger på de relaterede områder," forklarede Jens Hartmann til Computerworld.

Hård kamp om cloud-kunderne

Microsoft er dog langt fra det seneste selskab, der formår at vinde kunder i skyen.

Google har blandt andet vundet Berlingske-koncernen og Davidsen Tømmerhandel som cloud-kunder.

Og nu er IBM for alvor ved at være klar med sin cloud-løsning, Smartcloud for Social Business.

Hvordan påvirker det massive fokus på cloud din virksomheds valg af mail- og kalender-løsning?

Afgiv din stemme herunder:

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest