Efter lang nedtur og hård kritik: It-firma i dansk comeback

Ny direktør hentet fra Microsoft er i gang med at hive engang meget voldsomt udskældt it-selskab ud af nedtur på det danske marked.

Artikel top billede

ESDH-leverandøren Software Innovation oplevede for få år siden den ene katastrofe efter den anden i Danmark.

Den norsk-ejede koncern oplevede sure danske kunder på stribe, faldende omsætning og bunker af negative historier i medierne. Du kan læse mere om, hvor slemt det stod til her.

Men nu ser det langt om længe ud til at vende for selskabet, der siden har fået ny administrerende direktør hentet fra Microsoft, Torben Winther Kristensen, der afløste Peter Perregaard.

"Efter en periode med dårlige resultater på det danske marked satte Software Innovation ultimo 2011 gang i en vellykket turnaround af den danske organisation med ledelsesskifte, omkostningsreduktioner og øget fokus på kundeservice og kundedialog," lyder det fra den administrerende direktør.

Mere end 60 nye kunder

Han oplyser videre, at Software Innovation-koncernen har fået over 60 nye kunder i 2012.

For nylig er der blandt andet blevet landet millionkontrakter med Energinet.dk og Patent- og Varemærkestyrelsen i Danmark, Posten Norge og Sparbanken Syd i Sverige.

Internationalt har selskabet nu partnere i ni lande med nye kunder i blandt andet Italien, Holland og Sydafrika.

"Den positive udvikling bekræfter os i, at vores standard platform baseret på Sharepoint møder mange kunderns behov for at kunne styre og dele information og dokumenter," forklarer Torben Winther Kristensen.

Danske licensindtægter eksploderet

Også i regnskabsbøgerne kan det efterhånden aflæses, at der er kommet andre boller på suppen.

De danske licensindtægter af selskabets ESDH-løsning 360° er steget med hele 94 procent fra 2011 til 2012, oplyser direktøren.

Software Innovation samarbejder på det kommunale marked med Fujitsu om eDoc som bygger på Public 360°. Her er virksomhederne inde hos kommuner som Århus, AAlborg og København.

Faktisk er også Færøerne blevet kapret af selskabet, der via partneren Formula har mere end 44 færøske kunder.

Fremtiden tegner derfor lys, vurderer direktøren for Software Innovation, der altså har været så frygteligt meget igennem.

Så slemt stod det til for Software Innovation

Læs også:

Software Innovation fyrer dansk topchef

Direktør redder kriseramt it-firma

Omstridt it-leverandør rydder op for millioner

Omstridt it-firma vinder kontrakt med ministerium

Omstridt it-firma lider endnu et nederlag.

Endnu en kommune dropper ombrust dansk it-firma.

Omstridt dansk it-firma udbetaler million-erstatning.

Omstridt it-firma søsætter redningsplan.

It-leverandør stopper offentliggørelse af rapport.

FESD-flop skader branchen.

Albertslund Kommune dropper omstridt it-leverandør.

Dansk it-leverandør går bodsgang efter skandalesag

KL langer ud efter Software Innovation-direktør.

Finansministeriet tester udskældt it-system

Sorø Kommune dropper Software Innovation.

Larmende tavshed fra SoftwareInnovation-direktør.

Millionerne vælter ud af Software Innovation.

Software Innovation fyrer dansk direktør.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S