Efter lang nedtur og hård kritik: It-firma i dansk comeback

Ny direktør hentet fra Microsoft er i gang med at hive engang meget voldsomt udskældt it-selskab ud af nedtur på det danske marked.

Artikel top billede

ESDH-leverandøren Software Innovation oplevede for få år siden den ene katastrofe efter den anden i Danmark.

Den norsk-ejede koncern oplevede sure danske kunder på stribe, faldende omsætning og bunker af negative historier i medierne. Du kan læse mere om, hvor slemt det stod til her.

Men nu ser det langt om længe ud til at vende for selskabet, der siden har fået ny administrerende direktør hentet fra Microsoft, Torben Winther Kristensen, der afløste Peter Perregaard.

"Efter en periode med dårlige resultater på det danske marked satte Software Innovation ultimo 2011 gang i en vellykket turnaround af den danske organisation med ledelsesskifte, omkostningsreduktioner og øget fokus på kundeservice og kundedialog," lyder det fra den administrerende direktør.

Mere end 60 nye kunder

Han oplyser videre, at Software Innovation-koncernen har fået over 60 nye kunder i 2012.

For nylig er der blandt andet blevet landet millionkontrakter med Energinet.dk og Patent- og Varemærkestyrelsen i Danmark, Posten Norge og Sparbanken Syd i Sverige.

Internationalt har selskabet nu partnere i ni lande med nye kunder i blandt andet Italien, Holland og Sydafrika.

"Den positive udvikling bekræfter os i, at vores standard platform baseret på Sharepoint møder mange kunderns behov for at kunne styre og dele information og dokumenter," forklarer Torben Winther Kristensen.

Danske licensindtægter eksploderet

Også i regnskabsbøgerne kan det efterhånden aflæses, at der er kommet andre boller på suppen.

De danske licensindtægter af selskabets ESDH-løsning 360° er steget med hele 94 procent fra 2011 til 2012, oplyser direktøren.

Software Innovation samarbejder på det kommunale marked med Fujitsu om eDoc som bygger på Public 360°. Her er virksomhederne inde hos kommuner som Århus, AAlborg og København.

Faktisk er også Færøerne blevet kapret af selskabet, der via partneren Formula har mere end 44 færøske kunder.

Fremtiden tegner derfor lys, vurderer direktøren for Software Innovation, der altså har været så frygteligt meget igennem.

Så slemt stod det til for Software Innovation

Læs også:

Software Innovation fyrer dansk topchef

Direktør redder kriseramt it-firma

Omstridt it-leverandør rydder op for millioner

Omstridt it-firma vinder kontrakt med ministerium

Omstridt it-firma lider endnu et nederlag.

Endnu en kommune dropper ombrust dansk it-firma.

Omstridt dansk it-firma udbetaler million-erstatning.

Omstridt it-firma søsætter redningsplan.

It-leverandør stopper offentliggørelse af rapport.

FESD-flop skader branchen.

Albertslund Kommune dropper omstridt it-leverandør.

Dansk it-leverandør går bodsgang efter skandalesag

KL langer ud efter Software Innovation-direktør.

Finansministeriet tester udskældt it-system

Sorø Kommune dropper Software Innovation.

Larmende tavshed fra SoftwareInnovation-direktør.

Millionerne vælter ud af Software Innovation.

Software Innovation fyrer dansk direktør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S