Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fyringsrunde på vej i KMD - tre procent af de ansatte skal væk

KMD på vej med stor fyringsrunde. 100 stillinger skal nedlægges.

KMD tilpasser organisationen og planlægger at nedlægge op til 100 stillinger.

"Det er bestemt ikke rart at skulle sige farvel til respekterede og dygtige medarbejdere. Den situation er vi meget berørt af," udtaler administrerende direktør Lars Monrad-Gylling fra KMD i pressemeddelse.

Årsagen er, at KMD gennem de seneste år har KMD udviklet og opbygget den offentlige ERP løsning, KMD Opus, der er en afløser for flere ældre kommunale it-systemer inden for løn-, økonomi- og betalingsområdet.

Opbygningen af KMD Opus er nået langt, og derfor undergår KMD's administrative forretningsområde nu en transition fra en omfattende opbygnings- og udviklingsfase til et mere driftsorienteret fokus, forklarer selskabet.'

"De ældre udgaver af systemerne er nu ved at blive udfaset, og derfor har vi ikke behov for samme antal medarbejdere, forklarer Lars Monrad-Gylling, adm. direktør i KMD.

Nedskæringen svarer til lige under tre procent af den samlede arbejdsstyrke i KMD koncernen, oplyser selskabet.

Medarbejderne er i dag blevet orienteret om ændringerne i organisationen, og KMD's ledelse vil nu sammen med tillidsrepræsentanter fra HK se på, om det er muligt at nedbringe antallet af afskedigelser gennem frivillige fratrædelsesordninger




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere