Sådan kan det offentlige få fuldt udbytte af it-leverandørerne

Se hvordan du kan få fuldt udbytte i samarbejdet mellem offentlige kunder og it-leverandører.

Artikel top billede

Mange kommuner spilder ifølge DR massevis af timer på grund af it-problemer - ikke mindst på grund af forholdet mellem leverandører og kunder - nemlig at kommunerne ikke har været gode nok til at gå hårdt til leverandørerne.

Men leverandørernes repræsentant, ITEK under Dansk Industri, har en lidt anden tilgang til det sag.

"I DI ITEK synes vi selvfølgelig, at det er uheldigt, at spildtid foran computeren gøres til en stor mediebegivenhed," forklarer direktør Tom Togsverd fra ITEK.

Han vil hellere høre om, hvilke kundeoplevelser og samfundsgevinster, der bliver skabt ved hjælp af it og digitalisering.

Ingen anden vej

For hans generelle indtryk er, at det offentlige i Danmark er langt foran kollegerne i andre lande med hensyn til at bruge ny teknologi.

"Men som med alt andet nyt kan der være indkøringsproblemer, flaskehalse på grund af for lille kapacitet samt løsninger, der ikke kan spille sammen eller som ikke kan skaleres op i takt med stigende forbrug," forklarer Tom Togsverd.

Men tilbage står, at der kun er en ting at gøre:

"Der er ikke noget alternativ til at digitalisere mere; men vi kan alle blive bedre til at føre løsningerne ud i livet," lyder budskabet.

I den forbindelse har organisationen - set fra en leverandørsynsvinkel - opstillet nogle forslag til hvordan både kunde og leverandør kan blive bedre.

Det kan kunderne og it-firmaerne gøre bedre

Hvad kan kunderne gøre ved det?

· Øget professionalisering af it-brugen. For eksempel ved at outsource flere driftsopgaver til private.

· Brug standardløsninger og reducer omfanget af skræddersyning til lige netop dit behov/din kommunes behov.

· Lyt til leverandørernes råd frem for at ville bestemme alting selv.

· Indse at det billigste ikke altid er det bedste.

· Skab gennemsigtighed og konkurrence i markedet.

Hvad kan leverandører gøre?

· Være skrappere til at levere modspil til kunderne for at sikre holisme og langsigtede løsninger.

· Være bedre til at sælge outsourcing, herunder fjerne bekymringerne ved at lægge opgaver ud i skyen.

· Være fremme i skoene med brugervenlige løsninger. Hvorfor er for eksempel single sign-on en ydelse, der skal leveres efter at man har konstateret, at de første løsninger var for tunge at danse med?

Dit bud? Fra kundens synsvinkel?

Har du selv andre input-  måske set fra CIOens og kundens synsvinkel i stedet fra leverandørens vinkel - da giv endelig dit besyv med herunder.

Du kan læse Kombits drejebog for leverandør-styring her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S