Storaktionærer: Blankt nej til salg af Dell

En række storaktionærer i Dell vil ikke sælge deres aktier til Michael Dell. Se her, hvad der er i vejen.

Artikel top billede

En række store aktionærer i Dell siger blankt nej til, at et konglomerat bestående af selskabets stifter Michael Dell og kapitalfonden Silverlake Partners køber selskabet og afnoterer det fra børsen.

Du kan læse mere om planerne, der involverer et gigantlån fra Microsoft, her.

Blandt de aktionærer, der ikke vil sælge deres aktier, er Southeastern Asset Management, der på vegne af sine kunder ejer 8,5 procent af aktiekapitalen i Dell.

Skuffet over prisen

Southeastern Asset Management meddeler, at selskabet 'er skuffet' over den foreslåede handel, som "voldsomt undervurderer" selskabets reelle værdi.

"Vi skriver for at informere om, at vi ikke vil stemme for den foreslåede transaktion, som den er fremlagt," lyder det fra selskabet.

Vil bekæmpe med alle midler

Endvidere skriver Southeastern Asset Management, at selskabets forbeholder sig ret til 'med alle midler' at bekæmpe handlen.

"Herunder - men ikke begrænset til - en proxy fight (når flere aktionærer forenes for at få flertal. Red), retssager og lignende," hedder det.

Southeastern Asset Management opfordrer Dellls bestyrelse til nøje at vurdere alle alternativer til salget til Michael Dell og kapitalfonden for på den måde at sikre, at de nuværende aktionærer får maksimal værdi ud af deres investering.

"Vi ville have støttet en handel, der sikrede fuld og fair værdi - inklusive en model, hvor nuværende aktionærer kunne vælge at være med," skriver selskabet.

Ifølge Reuters har også en række øvrige stor-aktionærer vendt sig mod den kommende handel.

De tæller Harris Associates, Yacktman Asset Management og Pzena Investment, der tilsammen sidder på 3,3 procent af aktiekapitalen.

Michael Dell ejer 15,7 procent af aktierne i selskabet.

Læs også:

Dell købt for 134 milliarder kroner.

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell tømmer penge-lagre: Trækker milliarder hjem fra udlandet.

HP om Dell-salget: Nu nupper vi jeres kunder.

Derfor overvejer Microsoft at købe stor del af Dell.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank