Storaktionærer: Blankt nej til salg af Dell

En række storaktionærer i Dell vil ikke sælge deres aktier til Michael Dell. Se her, hvad der er i vejen.

Artikel top billede

En række store aktionærer i Dell siger blankt nej til, at et konglomerat bestående af selskabets stifter Michael Dell og kapitalfonden Silverlake Partners køber selskabet og afnoterer det fra børsen.

Du kan læse mere om planerne, der involverer et gigantlån fra Microsoft, her.

Blandt de aktionærer, der ikke vil sælge deres aktier, er Southeastern Asset Management, der på vegne af sine kunder ejer 8,5 procent af aktiekapitalen i Dell.

Skuffet over prisen

Southeastern Asset Management meddeler, at selskabet 'er skuffet' over den foreslåede handel, som "voldsomt undervurderer" selskabets reelle værdi.

"Vi skriver for at informere om, at vi ikke vil stemme for den foreslåede transaktion, som den er fremlagt," lyder det fra selskabet.

Vil bekæmpe med alle midler

Endvidere skriver Southeastern Asset Management, at selskabets forbeholder sig ret til 'med alle midler' at bekæmpe handlen.

"Herunder - men ikke begrænset til - en proxy fight (når flere aktionærer forenes for at få flertal. Red), retssager og lignende," hedder det.

Southeastern Asset Management opfordrer Dellls bestyrelse til nøje at vurdere alle alternativer til salget til Michael Dell og kapitalfonden for på den måde at sikre, at de nuværende aktionærer får maksimal værdi ud af deres investering.

"Vi ville have støttet en handel, der sikrede fuld og fair værdi - inklusive en model, hvor nuværende aktionærer kunne vælge at være med," skriver selskabet.

Ifølge Reuters har også en række øvrige stor-aktionærer vendt sig mod den kommende handel.

De tæller Harris Associates, Yacktman Asset Management og Pzena Investment, der tilsammen sidder på 3,3 procent af aktiekapitalen.

Michael Dell ejer 15,7 procent af aktierne i selskabet.

Læs også:

Dell købt for 134 milliarder kroner.

Derfor er Dell tvunget til at sælge sig selv.

Dell tømmer penge-lagre: Trækker milliarder hjem fra udlandet.

HP om Dell-salget: Nu nupper vi jeres kunder.

Derfor overvejer Microsoft at købe stor del af Dell.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S