TDC klar til at rykke på IP-telefoni

TDC mener, at de danske virksomheder er klar til at købe IP-baseret telefoni og vil selv drive udviklingen frem. På privatmarkedet ser Danmarks største teleselskab derimod ingen revolutioner de første par år.

TDC er midt i en satsning på at sælge IP-baseret telefoni til de danske virksomheder.

- Virksomheder er klar, og vi er selv med til at drive markedet i gang, siger direktør Martin Lippert fra TDC Erhverv.

Han fremhæver, at virksomhederne får samtalerne mellem deres filialer gratis, når de vælger IP-telefoni. Samtidig er teknologien blevet væsentligt forenklet de seneste år.

Teleselskaberne har traditionelt været tilbageholdende med IP-telefoni, blandt andet af frygt for at kannibalisere på deres traditionelle guldæg, fastnettelefonien.

- Vi har lagt den defensive strategi bag os og er klar til at satse offensivt for at få vores del af det nye marked, siger Martin Lippert.

- Vi står lige ved starten af en udvikling, som kommer til at gå stærkt, tilføjer han.

Martin Lippert tror dog ikke, at IP-telefoni revolutionerer telemarkedet hverken i år eller næste år. Det kommer til at vare lidt længere.

Derfor står TDC heller ikke klar med en stribe telefoniprodukter til de danske bredbåndskunder. Heller ikke selv om konkurrenten Telia netop har lanceret bredbåndstelefoni til de svenske privatkunder og overvejer at tage produktet til Danmark.

- Det er Telias forsøg på at lege lidt med IP-telefoni for at blive klog på prissætningen. Den slags forsøg vil der komme en lang række af, vurderer Martin Lippert.

Han kritiserer blandt andet, at kunderne med Telias bredbåndstelefoni skal sidde ved pc'en for at tale.

- Folk gider ikke modtage opkald på deres pc. Det bliver først for alvor interessant, når der kommer en eller anden gateway, som gør det muligt at anvende almindelige telefoner til bredbåndstelefoni, vurderer Martin Lippert.

Han forventer, at der bliver tale om en ketchup-effekt inden for IP-telefoni. Produkterne vil komme i små klatter, og lige pludselig vil det vælte ud af flasken. Til den tid er TDC parat, lover Martin Lippert.

- Vi rykker, når vi mener, at teknologien og tjenesterne er modne til det, siger han.

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S