Mangler du job? Nordmænd på jagt efter danske it-folk

Normændene er på strandhugst blandt danske it-folk. Se her, hvad nordmændene mener, at de danske it-folk kan.

Artikel top billede

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

For lige knap 200 år siden blev Norge løsrevet fra Danmark, og kunne derved sende den danske besættelsesmagt hjem.

Men nu er verdens blegeste oliesheiker i gang med at hive danskerne tilbage til fjeldlandet.

Ifølge Samdata, der er fagforbund for mange danske it-folk, er norske firmaer nemlig i gang med at headhunte teknologifolk fra Danmark.

Det skriver Samdata på forbundets webside.

Danskere er billige i drift

Begrundelsen er ifølge fagforeningen, at danskerne er billig arbejdskraft.

"De danske it-folk er både billige og dygtige," siger Samdatas formand Thomas Bisballe.

Han sammenligner situationen med den, som gælder for eksempelvis læger og sygeplejersker, der i høj grad tiltrækkes af de høje norske lønninger.

Gambler med dansk it

En norsk job-portal har planlagt en job-messe i begyndelsen af maj, som vil går specifikt efter de veluddannede, unge og danske it-folk.

Og den situation er man ikke hel tryg ved i Samdata.

"I virkeligheden gambler arbejdsgiverne og regeringen med Danmarks fremtid lige nu," lyder det fra Thomas Bisballe, og han fortsætter.

"Vi ved, at it indgår som en kerne-element i næsten alle innovationsprojekter, og det er de projekter, de skal skabe væksten. Det gælder eksempelvis inden for velfærdsteknologi, hvor vi er dybt afhængige af at få udviklet teknologi og løsninger, der minimerer dyre hospitalsindlæggelser. Så nytter det altså ikke, hvis alle de bedste folk i mellemtiden er rejst til udlandet."

Fagforeningen forudser, at det vil tage lang tid at få skubbet udviklingen i gang igen, når opsvinget kommer, hvis alle de kloge danske it-folk er forsvundet til andre arbejdsmarkeder.

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S