Mangler du job? Nordmænd på jagt efter danske it-folk

Normændene er på strandhugst blandt danske it-folk. Se her, hvad nordmændene mener, at de danske it-folk kan.

Artikel top billede

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

For lige knap 200 år siden blev Norge løsrevet fra Danmark, og kunne derved sende den danske besættelsesmagt hjem.

Men nu er verdens blegeste oliesheiker i gang med at hive danskerne tilbage til fjeldlandet.

Ifølge Samdata, der er fagforbund for mange danske it-folk, er norske firmaer nemlig i gang med at headhunte teknologifolk fra Danmark.

Det skriver Samdata på forbundets webside.

Danskere er billige i drift

Begrundelsen er ifølge fagforeningen, at danskerne er billig arbejdskraft.

"De danske it-folk er både billige og dygtige," siger Samdatas formand Thomas Bisballe.

Han sammenligner situationen med den, som gælder for eksempelvis læger og sygeplejersker, der i høj grad tiltrækkes af de høje norske lønninger.

Gambler med dansk it

En norsk job-portal har planlagt en job-messe i begyndelsen af maj, som vil går specifikt efter de veluddannede, unge og danske it-folk.

Og den situation er man ikke hel tryg ved i Samdata.

"I virkeligheden gambler arbejdsgiverne og regeringen med Danmarks fremtid lige nu," lyder det fra Thomas Bisballe, og han fortsætter.

"Vi ved, at it indgår som en kerne-element i næsten alle innovationsprojekter, og det er de projekter, de skal skabe væksten. Det gælder eksempelvis inden for velfærdsteknologi, hvor vi er dybt afhængige af at få udviklet teknologi og løsninger, der minimerer dyre hospitalsindlæggelser. Så nytter det altså ikke, hvis alle de bedste folk i mellemtiden er rejst til udlandet."

Fagforeningen forudser, at det vil tage lang tid at få skubbet udviklingen i gang igen, når opsvinget kommer, hvis alle de kloge danske it-folk er forsvundet til andre arbejdsmarkeder.

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse