Mangler du job? Nordmænd på jagt efter danske it-folk

Normændene er på strandhugst blandt danske it-folk. Se her, hvad nordmændene mener, at de danske it-folk kan.

Artikel top billede

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

For lige knap 200 år siden blev Norge løsrevet fra Danmark, og kunne derved sende den danske besættelsesmagt hjem.

Men nu er verdens blegeste oliesheiker i gang med at hive danskerne tilbage til fjeldlandet.

Ifølge Samdata, der er fagforbund for mange danske it-folk, er norske firmaer nemlig i gang med at headhunte teknologifolk fra Danmark.

Det skriver Samdata på forbundets webside.

Danskere er billige i drift

Begrundelsen er ifølge fagforeningen, at danskerne er billig arbejdskraft.

"De danske it-folk er både billige og dygtige," siger Samdatas formand Thomas Bisballe.

Han sammenligner situationen med den, som gælder for eksempelvis læger og sygeplejersker, der i høj grad tiltrækkes af de høje norske lønninger.

Gambler med dansk it

En norsk job-portal har planlagt en job-messe i begyndelsen af maj, som vil går specifikt efter de veluddannede, unge og danske it-folk.

Og den situation er man ikke hel tryg ved i Samdata.

"I virkeligheden gambler arbejdsgiverne og regeringen med Danmarks fremtid lige nu," lyder det fra Thomas Bisballe, og han fortsætter.

"Vi ved, at it indgår som en kerne-element i næsten alle innovationsprojekter, og det er de projekter, de skal skabe væksten. Det gælder eksempelvis inden for velfærdsteknologi, hvor vi er dybt afhængige af at få udviklet teknologi og løsninger, der minimerer dyre hospitalsindlæggelser. Så nytter det altså ikke, hvis alle de bedste folk i mellemtiden er rejst til udlandet."

Fagforeningen forudser, at det vil tage lang tid at få skubbet udviklingen i gang igen, når opsvinget kommer, hvis alle de kloge danske it-folk er forsvundet til andre arbejdsmarkeder.

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

Læses lige nu

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse