Mangler du job? Nordmænd på jagt efter danske it-folk

Normændene er på strandhugst blandt danske it-folk. Se her, hvad nordmændene mener, at de danske it-folk kan.

Artikel top billede

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

For lige knap 200 år siden blev Norge løsrevet fra Danmark, og kunne derved sende den danske besættelsesmagt hjem.

Men nu er verdens blegeste oliesheiker i gang med at hive danskerne tilbage til fjeldlandet.

Ifølge Samdata, der er fagforbund for mange danske it-folk, er norske firmaer nemlig i gang med at headhunte teknologifolk fra Danmark.

Det skriver Samdata på forbundets webside.

Danskere er billige i drift

Begrundelsen er ifølge fagforeningen, at danskerne er billig arbejdskraft.

"De danske it-folk er både billige og dygtige," siger Samdatas formand Thomas Bisballe.

Han sammenligner situationen med den, som gælder for eksempelvis læger og sygeplejersker, der i høj grad tiltrækkes af de høje norske lønninger.

Gambler med dansk it

En norsk job-portal har planlagt en job-messe i begyndelsen af maj, som vil går specifikt efter de veluddannede, unge og danske it-folk.

Og den situation er man ikke hel tryg ved i Samdata.

"I virkeligheden gambler arbejdsgiverne og regeringen med Danmarks fremtid lige nu," lyder det fra Thomas Bisballe, og han fortsætter.

"Vi ved, at it indgår som en kerne-element i næsten alle innovationsprojekter, og det er de projekter, de skal skabe væksten. Det gælder eksempelvis inden for velfærdsteknologi, hvor vi er dybt afhængige af at få udviklet teknologi og løsninger, der minimerer dyre hospitalsindlæggelser. Så nytter det altså ikke, hvis alle de bedste folk i mellemtiden er rejst til udlandet."

Fagforeningen forudser, at det vil tage lang tid at få skubbet udviklingen i gang igen, når opsvinget kommer, hvis alle de kloge danske it-folk er forsvundet til andre arbejdsmarkeder.

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S