Mangler du job? Nordmænd på jagt efter danske it-folk

Normændene er på strandhugst blandt danske it-folk. Se her, hvad nordmændene mener, at de danske it-folk kan.

Artikel top billede

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

For lige knap 200 år siden blev Norge løsrevet fra Danmark, og kunne derved sende den danske besættelsesmagt hjem.

Men nu er verdens blegeste oliesheiker i gang med at hive danskerne tilbage til fjeldlandet.

Ifølge Samdata, der er fagforbund for mange danske it-folk, er norske firmaer nemlig i gang med at headhunte teknologifolk fra Danmark.

Det skriver Samdata på forbundets webside.

Danskere er billige i drift

Begrundelsen er ifølge fagforeningen, at danskerne er billig arbejdskraft.

"De danske it-folk er både billige og dygtige," siger Samdatas formand Thomas Bisballe.

Han sammenligner situationen med den, som gælder for eksempelvis læger og sygeplejersker, der i høj grad tiltrækkes af de høje norske lønninger.

Gambler med dansk it

En norsk job-portal har planlagt en job-messe i begyndelsen af maj, som vil går specifikt efter de veluddannede, unge og danske it-folk.

Og den situation er man ikke hel tryg ved i Samdata.

"I virkeligheden gambler arbejdsgiverne og regeringen med Danmarks fremtid lige nu," lyder det fra Thomas Bisballe, og han fortsætter.

"Vi ved, at it indgår som en kerne-element i næsten alle innovationsprojekter, og det er de projekter, de skal skabe væksten. Det gælder eksempelvis inden for velfærdsteknologi, hvor vi er dybt afhængige af at få udviklet teknologi og løsninger, der minimerer dyre hospitalsindlæggelser. Så nytter det altså ikke, hvis alle de bedste folk i mellemtiden er rejst til udlandet."

Fagforeningen forudser, at det vil tage lang tid at få skubbet udviklingen i gang igen, når opsvinget kommer, hvis alle de kloge danske it-folk er forsvundet til andre arbejdsmarkeder.

Læs også:
Lønforhøjelse til 1.400 danske it-folk - se hvor meget de får

Her er de fem mest efterspurgte it-job i 2018

Efter otte måneder som ledig: Nu får Rolf fedt it-job

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS