Nokia får kontrol med mobil-styresystem

Nokia er på vej til at købe den britiske producent af lommecomputere, Psion, ud af softwareselskabet Symbian for 1,5 milliarder kroner. Dermed vil blandt andre Sony Ericsson og Siemens blive tvunget til at danse efter Nokias pibe, når det gælder styresystemer til de avancerede mobiltelefoner.

Nokia er på vej til at sikre sig kontrollen med styresystemet Symbian, som både den finske mobilproducent og de fleste konkurrenter anvender i deres avancerede topmodeller.

Nokia vil købe den britiske Psion, der producerer lommecomputere, ud af softwareselskabet. Symbian er oprindeligt udviklet af netop Psion.

Nokia er parat til at betale omkring 1,5 milliarder kroner for Psions tredjedel af aktierne i Symbian. Godt en milliard kroner skal betales med det samme, mens den resterende del af beløbet afhænger af, hvor mange styresystemer Psion sælger i år og næste år.

Får to tredjedele af aktierne

Efter købet kommer Nokia til at sidde på knap to tredjedele af aktierne i Symbian, hvor der er langt fra den ligevægt, som selskabet blev stiftet med sidst i 1990'erne.

Dengang købte Nokia, Ericsson og Motorola sig til lige store andele af softwareselskabet. Allerede sidste år solgte Motorola dog sine aktier, og Ericsson ønskede ikke at købe.

Til gengæld er der i årenes løb kommet flere mobilproducenter med i ejerkredsen, der er blevet suppleret med Matsushita (Panasonic), Samsung og Siemens.

Problemet bliver for dem som for Sony Ericsson, at Nokia fremover kan bestemme, hvad der skal ske med udviklingen af det styresystem, som er verdens mest udbredte til avancerede mobiltelefoner.

Fordelen er dog, at Nokia har én hovedfjende på det marked, Microsoft. For at holde netop Microsoft ude, vil finnerne gøre alt for at udvikle et godt alternativ til mobiludgaven af Windows.

Flere andre producenter anvender i forvejen Nokias styresystemer til almindelige mobiltelefoner, Series 60.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S