Post fra TDC-kunder stemplet som spam

TDC har netop begrænset kundernes muligheder for at opsætte postservere. Det sker for at begrænse misbrug af netværket til udsendelse af spam. Den TDC-server, som TDC nu vil have, at kunderne bruger til at sende mails, står imidlertid selv opført i et spamregister.

TDC har besluttet at ensrette internettrafikken gennem port 25, der bruges til afsendelse af e-mails.

Det betyder, at TDC's internetkunder fremover skal sende deres mails gennem TDC's postserver og ikke kan opsætte egne postservere.

Det sker for at begrænse mængden af spam, der udsendes fra TDC's netværk.

Problemet er dog, at den postserver, som TDC nu anbefaler, står opført som et såkaldt "open relay", som spammere kan udnytte til at videresende deres uønskede masse-reklamer fra, i mindst ét spamregister.

Dermed vil mail afsendt gennem TDC's server blive afvist af de modtagere, der bruger spamregisteret til at frasortere mails fra usikre servere.

En søgning i organisationen Open Relay Blacklists (openrbl.org) database udpeger TDC's mailserver smtp.mail.dk som en usikker server.

Det er imidlertid ikke første gang, det sker.

- Det sker hele tiden. Vi kommer løbende på blacklister og har folk siddende, som tjekker de forskellige blacklister og forsøger at få os fjernet igen, siger sikkerhedschef Per B. Hansen fra TDC Erhverv.

Alle blacklisterne har forskellige kriterier for, hvornår en server kommer på listen.

I flere tilfælde kræver blacklisting blot, at en enkelt modtager af en spammail sender besked til blacklisten om, hvilken server der har afsendt mailen.

Dermed er det også meget forskelligt, hvor meget eller hvor lidt der skal til, før en server havner på den sorte liste.

Derfor er TDC også nødt til selv at holde øje med, om selskabets netværk lægger fibre til spamtrafik.

- Hver måned tager vi selv kontakt til 50 af vores erhvervskunder, som har en postserver, der står åben og kan misbruges til at udsende spam, siger Per Hansen.

Mens det som regel blot er en simpel ændring af postserverens konfiguration, der skal til for at forhindre, at serveren kan misbruges, så kan det til gengæld være en besværlig proces at få fjernet serveren fra den sorte liste igen.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S