Alcatel-fusion lægger produktion i Danmark

Den franske teleproducent Alcatel slår sin produktion af fiberoptiske kabler sammen den anden storspiller, hollandske Draka. Dermed bliver Drakas danske afdeling et af 23 produktionssteder for det nye fusionerede selskab.

Den danske afdeling af fiberproducenten Draka lever et forholdsvis stille liv på adressen i Brøndby på Københavns vestegn.

Men nu slår det hollandske moderselskab og den franske teleproducent Alcatel deres produktionen af fiberoptiske kabler sammen til en fælles forretning.

Det gør Draka i Danmark til et af 23 produktionssteder verden over, der skal udvikle og producere for det fusionerede selskab, som får hovedkontor i Holland.

Ingen ændringer

I første omgang betyder det dog ifølge marketingschef for Alcatel i Norden og de baltiske lande Rasmus Calmann-Hinke, ingen ændring af hverdagen for Draka herhjemme.

- Draka kommer til at fortsætte, som det plejer. Først har man globalt arbejdet på, hvordan løsningen skulle se ud ved en sammenlægning, og det betyder, at man beholder de produktionssteder, der er i forvejen - også i Danmark, siger han.

Sammenlægningen betyder ifølge Rasmus Calmann-Hinke heller ikke udsigt til at flytte rundt på produktion mellem landene eller flere ansatte hos selskabet i Brøndby.

Stabil dansk udvikling

Det nuværende Draka i Danmark var oprindelig en division i industrikoncernen NKT. I 1994 opstod Draka, da NKT solgte 70 procent af ejerandelen i kabelselskabet. Siden røg NKT helt ud af ejerkredsen.

Ud over produktion er der også udvikling og salg af de fiberoptiske kabler i Draka herhjemme.

De seneste tre år har selskabet ligget nogenlunde på status quo i omsætning og antal ansatte. I dag er der omkring 80 ansatte og ifølge administrerende direktør, Peder Flyvholm, var omsætningen i 2003 på cirka 230 millioner kroner.

Direktøren ønsker ikke at kommentere sammenlægningen med Alcatel.

Draka har en konkurrent og nabo inden for fiberoptiske kabler i Danmark i form af det tidligere Lucent - i dag OFS Fitel - som også ligger i Brøndby. Det selskab er dog de seneste år kraftigt decimeret og har i dag omkring 100 ansatte mod cirka 700 i storhedstiden ved årtusindeskiftet.

Slagkraftig enhed

Netværk af optiske fibre er rullet ud over hele Europa, blandt andet til brug til hurtige bredbånds-forbindelser. Rasmus Calmann-Hinke mener, at det nye sammenlagte selskab kommer til at stå stærkt på det danske marked for udrulning af fibernet.

- Vi får en mere slagkraftig enhed, der kan sammen kan fokusere på de mange spændende ting, der sker inden for fiberoptik og bredbånd i Danmark, siger han.

Alcatel har hidtil været involveret i elselskabers udrulning af fiberoptiske kabler til danskeres boliger. Det franske selskab tegner sig for 49,9 procent af det nye produktionsselskab, mens Draka sidder på de resterende 50,1 procent.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice