IBM og Cisco går sammen om sikkerhed

Verdens største it-selskab, IBM, og verdens største netværksleverandør, Cisco, har integreret deres sikkerhedsprodukter. Dermed vil de tage en større bid af det voksende marked for it-sikkerhed.

Forleden var det verdens største software-selskab, Microsoft, som Cisco, der selv er den største leverandør af netværksudstyr, gik i alliance med. Fredag har Cisco så offentliggjort et nyt og omfattende samarbejde med verdens største it-selskab, IBM.

Cisco og IBM har integreret deres sikkerhedsprodukter, så de virker sammen. Dermed vil de gøre det enklere for virksomhederne at holde styr på sikkerheden.

Det gælder frem for alt for de små og mellemstore virksomheder, som ikke har store it-afdelinger med ekspertise til selv at integrere forskellige sikkerhedssystemer.

Ifølge analysevirksomheden IDC giver samarbejdet alle konkurrenterne i sikkerhedsbranchen noget at tænke over. Det skyldes først og fremmest, at der ikke er tale om luftkasteller, men at de to giganter tværtimod allerede har gennemført den tekniske integration.

- Virksomhederne har klaget over de store omkostninger ved at integrere sikkerhedsteknologier, og derfor vil Cisco's og IBM's alliance helt sikkert give øget salg og gøre det sværere for konkurrenter, som kun sælger et enkelt produkt, siger Chris Christiansen fra IDC til Financial Times.

Helt konkret har IBM allerede sørget for, at selskabets teknologier til adgangskontrol på computersystemer er integreret med Ciscos netværksudstyr, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Desuden har IBM ændret en chip i sine bærbare pc'er, så de bedre understøtter Ciscos virtuelle, private netværk, som blandt andet benyttes til at binde kontorer sammen og koble medarbejdernes hjemmearbejdspladser på virksomhedens netværker.

IBM og Cisco havde i forvejen en alliance om storage, hvor IBM har sørget for, at selskabets lagringssoftware spiller sammen med Ciscos storage-switche.

Cisco er presset af, at en af hovedkonkurrenterne, Juniper Networks, har købt et sikkerhedsfirma, Netscreen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job