Dansk it-succes: Derfor skal du lade brugerne bestemme selv

Computerworld Expo 2013: Tag en dyb indånding. OG giv så din slutbruger friere tøjler. Og tjen kassen. Her er vinderformularen ifølge Jon Froda, der er medstifter af Podios.

Artikel top billede

Computerworld Expo 2013: Hvis du skal have succes med dit software i fremtiden, så skal du give brugerne langt flere rettigheder, end de fleste har i dag.

Det handler særligt om at gøre op med den gammelkendte tilgang, hvor én person styrer software som administrator.

Det mener Jon Froda, der er medstifter af virksomheden Podio.

"Hvis jeg gik direkte hen til min medarbejder og flåede tøjet af hende, klippede hendes hår og ændrede hendes navn. Ja så ville hun blive rasende," sagde han i sin keynote ved Computerworld Expo 2013.

Jon Frodo var manden, der onsdag skød Computerworld Expo 2013 igang, som over 3.000 tilmeldte fra it-branche i disse dage besøger.

Sådan bliver fremtidigt samarbejdsværktøj

Mere magt til slutbrugeren er den filosofi, der skal benyttes af udviklerne i fremtiden, hvis det står til Jon Froda.

"Meget samarbejdssoftware stoler ikke på selve slutbrugeren. Her er det grupperingstankegangen, der stadig hersker," fortæller han.

Men han erkender samtidig, at det er svært for mange udviklingshuse, at bryde normen med gammelkendte brugerrettigheder.

"Tankegangen er ofte, at folk ikke er voksne nok eller simpelthen ikke er uddannede godt nok, så brugerne skal have en eller anden til at kigge dem over skulderen," siger han og fortsætter:

"Giv brugerne mulighederne, og de vil moderere sig selv."

Jon Froda: Udviklerne ved ikke det hele selv
Udviklerne skal ikke tro, at de kender alle kundernes behov.

"Som udvikler har du ikke en vinderstrategi, hvis du bare læner dig tilbage og bygger et værktøj, som du tror, der kan håndtere alle de processer som kunderne har behov for at behandle i deres dagligdag," mener han.

Det gode samarbejdsværktøj bygger derfor direkte på slutbrugernes erfaringer.

"Hvem bygger i virkeligheden dit samarbejdsværktøj? Det er udviklerne. Men det bliver kun godt, hvis slutbrugerne aktivt kan deltage med deres vinden," sagde han.

"Hvis du giver brugeren lov til at udbygge værktøjet med apps eller scripts, så skaber de deres eget miljø, der passer perfekt til deres behov."

Se alle de flotte billeder fra Danmarks største it-messe.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Product Owners til EU-applikationer i Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S