Politiker: Derfor er NemID-angreb alarmerende for os alle

I sin essens er konsekvenserne af det store angreb på NemID alarmerende for os alle, mener it-ordfører. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Dennis Flydtkjær, der er it-ordfører for Dansk Folkeparti, tager sagen om stor-angreb på NemID meget alvorligt.

"Jeg synes, det er meget alarmerende, at der ikke skal mere til for at nedlægge NemID. Specielt set i det lys, at NemID bliver en mere og mere kritisk del af vores it-infrastruktur, da man i dag skal bruge NemID til rigtig mange ting," skriver han i en mail til Computerworld.

Det sker med henvisning til, at NemID er blevet lagt ned ved hjælp af et program, der kan købes for 10 dollar. Det kan du læse mere om her.

It-ordføreren peger på, at NemID kommer til at få en endnu større rolle.

Behandler lovforslag

"Lige nu behandler vi et lovforslag i Folketinget, som nævner 20 nye områder, hvor danskerne tvinges til at kommunikere med det offentlige via digitale kanaler, hvor NemID skal bruges til login. Det viser tydeligt, at vi bliver mere og mere sårbare for den slags angreb."

Han er dog på linje med sikkerhedseksperterne i vurderingen af gårsdagens DDoS-trussel.

"Et mindre DDoS-angreb er i sig selv ikke farligt, da man ikke får adgang til kritiske data. Der, hvor det kan blive et kæmpe problem er, hvis et hacker-netværk eller et land som Kina, som har mange ressourcer, sætter et angreb ind," skriver han.

Han mener, at der skal gribes ind, og at politikerne har et ansvar for at gøre det.

"Det ovenstående scenarie er vi nødt til at få undersøgt, om vi kan håndtere."

Læs også:

NemID-ansvarlig: Vi kan forvente flere DDoS-angreb.

[b]Sådan blev NemID lagt ned for 10 dollar

NemID blokerer for DDoS-angreb - angreb fortsat i fuld gang[/b]

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS