Politiker: Derfor er NemID-angreb alarmerende for os alle

I sin essens er konsekvenserne af det store angreb på NemID alarmerende for os alle, mener it-ordfører. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Dennis Flydtkjær, der er it-ordfører for Dansk Folkeparti, tager sagen om stor-angreb på NemID meget alvorligt.

"Jeg synes, det er meget alarmerende, at der ikke skal mere til for at nedlægge NemID. Specielt set i det lys, at NemID bliver en mere og mere kritisk del af vores it-infrastruktur, da man i dag skal bruge NemID til rigtig mange ting," skriver han i en mail til Computerworld.

Det sker med henvisning til, at NemID er blevet lagt ned ved hjælp af et program, der kan købes for 10 dollar. Det kan du læse mere om her.

It-ordføreren peger på, at NemID kommer til at få en endnu større rolle.

Behandler lovforslag

"Lige nu behandler vi et lovforslag i Folketinget, som nævner 20 nye områder, hvor danskerne tvinges til at kommunikere med det offentlige via digitale kanaler, hvor NemID skal bruges til login. Det viser tydeligt, at vi bliver mere og mere sårbare for den slags angreb."

Han er dog på linje med sikkerhedseksperterne i vurderingen af gårsdagens DDoS-trussel.

"Et mindre DDoS-angreb er i sig selv ikke farligt, da man ikke får adgang til kritiske data. Der, hvor det kan blive et kæmpe problem er, hvis et hacker-netværk eller et land som Kina, som har mange ressourcer, sætter et angreb ind," skriver han.

Han mener, at der skal gribes ind, og at politikerne har et ansvar for at gøre det.

"Det ovenstående scenarie er vi nødt til at få undersøgt, om vi kan håndtere."

Læs også:

NemID-ansvarlig: Vi kan forvente flere DDoS-angreb.

[b]Sådan blev NemID lagt ned for 10 dollar

NemID blokerer for DDoS-angreb - angreb fortsat i fuld gang[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos