EU vil have ram på stort europæisk it-kartel

EU indleder sag mod en række kendte it-selskaber, som ifølge EU i årevis har opereret med aftalte priser på det europæiske marked.

Artikel top billede

EU-Kommissionen har indledt en formel sag mod en række chip-selskaber, som EU mener indgår i et priskartel, der opererer med aftalte og kunstigt opskruede priser.

Det er i givet fald skadeligt for konkurrencesituationen på markedet, mener EU, som nu i første omgang har sendt breve, der udpensler bekymringen, til de pågældende selskaber.

EU-Kommissionen vil ikke oplyse hvilke chip-producenter, det drejer sig om, men EU havde i 2009 kig på Infineon, STMicroelectronics, Atmel, Renesas Technology og Philips-selskabet NXP om priskartel-aftaler.

Dengang lød det fra EU, at man "havde grund til at mene," at selskaberne koordinerede deres strategier for at holde priserne kunstigt i vejret.

Egen løsning glippede

Efter nærmere undersøgelse og raid af selskaberne fik selskaberne lov til selv at finde en løsning, som kunne indføre fri konkurrence på chip-markedet.

Siden er der ikke sket nogen fremskridt, da selskaberne angiveligt ikke har været i stand til selv at finde en løsning.

Derfor går EU-Kommissionen nu videre med en formel sag mod de pågældende selskaber.

"Virksomheder slipper ikke af krogen, fordi det ikke lykkes dem at finde en aftale selv. Ideen med at tilbyde dem selv at finde en løsning er jo, at det går hurtigere og at processen er mere effektiv og giver bedre forståelse for løsningen," siger konkurrence-kommissær Joaquín Almunia.

De involverede chip-selskaber risikerer at blive idømt en bøde på op til 10 procent af deres årlige, globale omsætning.

EU har tidligere udstedt gigantbøder til chip-selskabet Intel. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

EU klar til at støtte europæisk chip-industri

Intel beskylder EU for unfair heksejagt.

Gigant-bøde får Intel-regnskab til at bløde

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect