EU vil have ram på stort europæisk it-kartel

EU indleder sag mod en række kendte it-selskaber, som ifølge EU i årevis har opereret med aftalte priser på det europæiske marked.

Artikel top billede

EU-Kommissionen har indledt en formel sag mod en række chip-selskaber, som EU mener indgår i et priskartel, der opererer med aftalte og kunstigt opskruede priser.

Det er i givet fald skadeligt for konkurrencesituationen på markedet, mener EU, som nu i første omgang har sendt breve, der udpensler bekymringen, til de pågældende selskaber.

EU-Kommissionen vil ikke oplyse hvilke chip-producenter, det drejer sig om, men EU havde i 2009 kig på Infineon, STMicroelectronics, Atmel, Renesas Technology og Philips-selskabet NXP om priskartel-aftaler.

Dengang lød det fra EU, at man "havde grund til at mene," at selskaberne koordinerede deres strategier for at holde priserne kunstigt i vejret.

Egen løsning glippede

Efter nærmere undersøgelse og raid af selskaberne fik selskaberne lov til selv at finde en løsning, som kunne indføre fri konkurrence på chip-markedet.

Siden er der ikke sket nogen fremskridt, da selskaberne angiveligt ikke har været i stand til selv at finde en løsning.

Derfor går EU-Kommissionen nu videre med en formel sag mod de pågældende selskaber.

"Virksomheder slipper ikke af krogen, fordi det ikke lykkes dem at finde en aftale selv. Ideen med at tilbyde dem selv at finde en løsning er jo, at det går hurtigere og at processen er mere effektiv og giver bedre forståelse for løsningen," siger konkurrence-kommissær Joaquín Almunia.

De involverede chip-selskaber risikerer at blive idømt en bøde på op til 10 procent af deres årlige, globale omsætning.

EU har tidligere udstedt gigantbøder til chip-selskabet Intel. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

EU klar til at støtte europæisk chip-industri

Intel beskylder EU for unfair heksejagt.

Gigant-bøde får Intel-regnskab til at bløde

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Jira og Confluence administrator til Koncern It

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job