EU vil have ram på stort europæisk it-kartel

EU indleder sag mod en række kendte it-selskaber, som ifølge EU i årevis har opereret med aftalte priser på det europæiske marked.

Artikel top billede

EU-Kommissionen har indledt en formel sag mod en række chip-selskaber, som EU mener indgår i et priskartel, der opererer med aftalte og kunstigt opskruede priser.

Det er i givet fald skadeligt for konkurrencesituationen på markedet, mener EU, som nu i første omgang har sendt breve, der udpensler bekymringen, til de pågældende selskaber.

EU-Kommissionen vil ikke oplyse hvilke chip-producenter, det drejer sig om, men EU havde i 2009 kig på Infineon, STMicroelectronics, Atmel, Renesas Technology og Philips-selskabet NXP om priskartel-aftaler.

Dengang lød det fra EU, at man "havde grund til at mene," at selskaberne koordinerede deres strategier for at holde priserne kunstigt i vejret.

Egen løsning glippede

Efter nærmere undersøgelse og raid af selskaberne fik selskaberne lov til selv at finde en løsning, som kunne indføre fri konkurrence på chip-markedet.

Siden er der ikke sket nogen fremskridt, da selskaberne angiveligt ikke har været i stand til selv at finde en løsning.

Derfor går EU-Kommissionen nu videre med en formel sag mod de pågældende selskaber.

"Virksomheder slipper ikke af krogen, fordi det ikke lykkes dem at finde en aftale selv. Ideen med at tilbyde dem selv at finde en løsning er jo, at det går hurtigere og at processen er mere effektiv og giver bedre forståelse for løsningen," siger konkurrence-kommissær Joaquín Almunia.

De involverede chip-selskaber risikerer at blive idømt en bøde på op til 10 procent af deres årlige, globale omsætning.

EU har tidligere udstedt gigantbøder til chip-selskabet Intel. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

EU klar til at støtte europæisk chip-industri

Intel beskylder EU for unfair heksejagt.

Gigant-bøde får Intel-regnskab til at bløde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS