Lindows skifter navn i fire lande

Linux-distributøren Lindows må bide i det sure æble og skifter nu navn i fire europæiske lande til det noget kryptiske Lin---s, som udtales "Lindash". Det sker efter søgsmål fra Microsoft, der mener, at Lindows ligger for tæt på selskabets Windows-varemærke.

Linux-leverandøren Lindows har skiftet navn på visse markeder og kalder sig nu Lin---s, udtalt "Lindash", i Sverige, Holland, Belgien og Luxembourg.

Det sker, efter at domstole i de fire lande har nedlagt forbud mod navnet Lindows. Microsoft indbragte navnet for domstolene, fordi verdens største softwareselskabet mener, at Lindows nasser på det kendte varemærke Windows.

Der er derfor oprettet et nyt websted på adressen Lin---s.com specielt til de fire lande.

Selv om der også skulle være nedlagt fogedforbud mod Lindows-navnet i Finland, mener selskabet selv, at der ikke er noget i vejen for, at finner anvender Lindows.com til at købe deres software.

Mens de europæiske domstole hidtil har været på Microsofts side i sagen, har en amerikansk domstol i Washington netop afgjort, at det vil blive op til en jury at afgøre, om udtrykket ?windows? ? vinduer ? er en almen betegnelse, som ikke kan omfattes af varemærkeloven.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job