Her er det gået galt for dansk telefirma i lovbrud

Tilsynsmyndighed undrer sig over Telmores behandling af kundernes opkaldshistorik.

Artikel top billede

Ifølge Erhvervsstyrelsen overholder Telmore ikke lovgivningen, når det kommer til opbevaring af kundernes opkaldshistorik.

"Hvis et selskab opbevarer trafikdata i mere end fem år, så er det i strid med lovgivningen," konstaterer Tore Kjelstrup Christensen, der er specialkonsulent hos Erhvervsstyrelsen.

Det handler om den opkaldshistorik, der blandt andet viser, hvem selskabets kunder har ringet til, hvem de har modtaget opkald fra og hvor længe opkaldet har varet.

Udtalelsen falder efter, at IT-Politisk Forening har gjort Telmore opmærksom på, at selskabet gemmer oplysningerne for længe.

Men Telmores kundeservice og klageafdeling har i midlertidig afvist, at selskabet overtræder lovgivningen.

Erhvervsstyrelsen: Sådan er reglerne
Ifølge Erhvervsstyrelsen, er det i direkte strid med lovgivningen, hvis selskaberne gemmer opkaldstrafikken i mere end fem år uden at bede kunderne om et samtykke.

"Trafikdata skal slettes efter udbudsbekendtgørelsens § 23. Dog skal data i specificerede regninger opbevares i fem år i henhold til bogføringsloven, men herefter skal trafikdata slettes," fortæller Tore Kjelstrup Christensen.

Opkaldshistorikken er netop omfattet af både udbudsbekendtgørelsen og bogføringslovgivningen, fordi opkaldshistorik er defineret som såkaldt trafikdata.

"Oplysninger om hvornår kunden har ringet, hvor længe og yderligere, er defineret som såkaldt trafikdata, og er dermed dækket ind under udbudsbekendtgørelsens bestemmelser omkring opbevaring af data," siger Tore Kjelstrup Christensen.

Trafikdata kan gemmes længere

Teleselskaberne har dog mulighed for at gemme opkaldshistorikken i længere tid.

"Selskabet kan vælge at gemme data i længere tid end fem år, men det kræver samtykke fra forbrugeren, og det vil typisk være et samtykke, der skal accepteres ved oprettelse af abonnementet."

Ifølge Erhvervsstyrelsen kan samtykket eksempelvis indhentes, når kunderne underskriver de vilkår, som abonnementet er omfattet af.

"Hvis selskabet ikke specificerer samtykket tydeligt i de vilkår, som kunden skal acceptere, så er det i strid med hovedreglen i § 23 i udbudsbekendtgørelsen."

Læs også:
Dette teleselskab opbevarer dit data alt for længe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland