Her er det gået galt for dansk telefirma i lovbrud

Tilsynsmyndighed undrer sig over Telmores behandling af kundernes opkaldshistorik.

Artikel top billede

Ifølge Erhvervsstyrelsen overholder Telmore ikke lovgivningen, når det kommer til opbevaring af kundernes opkaldshistorik.

"Hvis et selskab opbevarer trafikdata i mere end fem år, så er det i strid med lovgivningen," konstaterer Tore Kjelstrup Christensen, der er specialkonsulent hos Erhvervsstyrelsen.

Det handler om den opkaldshistorik, der blandt andet viser, hvem selskabets kunder har ringet til, hvem de har modtaget opkald fra og hvor længe opkaldet har varet.

Udtalelsen falder efter, at IT-Politisk Forening har gjort Telmore opmærksom på, at selskabet gemmer oplysningerne for længe.

Men Telmores kundeservice og klageafdeling har i midlertidig afvist, at selskabet overtræder lovgivningen.

Erhvervsstyrelsen: Sådan er reglerne
Ifølge Erhvervsstyrelsen, er det i direkte strid med lovgivningen, hvis selskaberne gemmer opkaldstrafikken i mere end fem år uden at bede kunderne om et samtykke.

"Trafikdata skal slettes efter udbudsbekendtgørelsens § 23. Dog skal data i specificerede regninger opbevares i fem år i henhold til bogføringsloven, men herefter skal trafikdata slettes," fortæller Tore Kjelstrup Christensen.

Opkaldshistorikken er netop omfattet af både udbudsbekendtgørelsen og bogføringslovgivningen, fordi opkaldshistorik er defineret som såkaldt trafikdata.

"Oplysninger om hvornår kunden har ringet, hvor længe og yderligere, er defineret som såkaldt trafikdata, og er dermed dækket ind under udbudsbekendtgørelsens bestemmelser omkring opbevaring af data," siger Tore Kjelstrup Christensen.

Trafikdata kan gemmes længere

Teleselskaberne har dog mulighed for at gemme opkaldshistorikken i længere tid.

"Selskabet kan vælge at gemme data i længere tid end fem år, men det kræver samtykke fra forbrugeren, og det vil typisk være et samtykke, der skal accepteres ved oprettelse af abonnementet."

Ifølge Erhvervsstyrelsen kan samtykket eksempelvis indhentes, når kunderne underskriver de vilkår, som abonnementet er omfattet af.

"Hvis selskabet ikke specificerer samtykket tydeligt i de vilkår, som kunden skal acceptere, så er det i strid med hovedreglen i § 23 i udbudsbekendtgørelsen."

Læs også:
Dette teleselskab opbevarer dit data alt for længe

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen