Her er det gået galt for dansk telefirma i lovbrud

Tilsynsmyndighed undrer sig over Telmores behandling af kundernes opkaldshistorik.

Artikel top billede

Ifølge Erhvervsstyrelsen overholder Telmore ikke lovgivningen, når det kommer til opbevaring af kundernes opkaldshistorik.

"Hvis et selskab opbevarer trafikdata i mere end fem år, så er det i strid med lovgivningen," konstaterer Tore Kjelstrup Christensen, der er specialkonsulent hos Erhvervsstyrelsen.

Det handler om den opkaldshistorik, der blandt andet viser, hvem selskabets kunder har ringet til, hvem de har modtaget opkald fra og hvor længe opkaldet har varet.

Udtalelsen falder efter, at IT-Politisk Forening har gjort Telmore opmærksom på, at selskabet gemmer oplysningerne for længe.

Men Telmores kundeservice og klageafdeling har i midlertidig afvist, at selskabet overtræder lovgivningen.

Erhvervsstyrelsen: Sådan er reglerne
Ifølge Erhvervsstyrelsen, er det i direkte strid med lovgivningen, hvis selskaberne gemmer opkaldstrafikken i mere end fem år uden at bede kunderne om et samtykke.

"Trafikdata skal slettes efter udbudsbekendtgørelsens § 23. Dog skal data i specificerede regninger opbevares i fem år i henhold til bogføringsloven, men herefter skal trafikdata slettes," fortæller Tore Kjelstrup Christensen.

Opkaldshistorikken er netop omfattet af både udbudsbekendtgørelsen og bogføringslovgivningen, fordi opkaldshistorik er defineret som såkaldt trafikdata.

"Oplysninger om hvornår kunden har ringet, hvor længe og yderligere, er defineret som såkaldt trafikdata, og er dermed dækket ind under udbudsbekendtgørelsens bestemmelser omkring opbevaring af data," siger Tore Kjelstrup Christensen.

Trafikdata kan gemmes længere

Teleselskaberne har dog mulighed for at gemme opkaldshistorikken i længere tid.

"Selskabet kan vælge at gemme data i længere tid end fem år, men det kræver samtykke fra forbrugeren, og det vil typisk være et samtykke, der skal accepteres ved oprettelse af abonnementet."

Ifølge Erhvervsstyrelsen kan samtykket eksempelvis indhentes, når kunderne underskriver de vilkår, som abonnementet er omfattet af.

"Hvis selskabet ikke specificerer samtykket tydeligt i de vilkår, som kunden skal acceptere, så er det i strid med hovedreglen i § 23 i udbudsbekendtgørelsen."

Læs også:
Dette teleselskab opbevarer dit data alt for længe

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job