Europas største supercomputer til Tyskland

Et forskningscenter i den tyske by Jülich har i denne uge fået opstillet den supercomputer, der nu bliver Europas kraftigste. Supercomputeren kan levere en regnekraft, der svarer til ni billioner beregninger i sekundet.

IBM har leveret Europas største supercomputer til et tysk forskningscenter i byen Jülich, hvor den skal indgå i grid-projektet Unicore. Supercomputeren består af 41 IBM P690 servere med i alt 1.312 processorer.

Supercomputeren i Jülich har en regnekraft på 8,9 teraflops, hvilket vil sige, at den kan foretage knap ni billioner kommatalsoperationer på ét sekund.

Verdens kraftigste, kendte supercomputer er fortsat japanske Earth Simulator, som har en regnekraft på 36 teraflops.

Den tyske supercomputer, der altså er Europas største vil på den nuværende Top 500 liste over supercomputere placere sig på en femteplads foran californiske Mpp2, som primært knuser klimamodeller for det amerikanske energiministerium.

IBM hidtil største supercomputer, ASCI White, har en regnekraft på 7,3 teraflops og simulerer sprængninger af kernevåben for det amerikanske militær.

Den tyske supercomputer skal bruges til mere fredelige formål, da dens første opgave bliver at beregne spredning af skadelige stoffer fra jordoverfladen til grundvandet, skriver nyhedstjenesten Zdnet.

Europas hidtil kraftigste supercomputer står hos det franske atomenergiforskningscenter CEA og har en regnekraft på 3,9 teraflops.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse